Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • MSK ROZDĚLÍ PROVOZOVATELŮM SOCIÁLNÍCH SLUŽEB V REGIONU 87 MILIONŮ KORUN
  • CHIRURGICKÁ KLINIKA FN OSTRAVA MÁ TŘI NOVÁ CENTRA VYSOCE SPECIALIZOVANÉ PÉČE
  • BYLY ZVEŘEJNĚNY 3 NÁVRHY NOVÉ OSTRAVSKÉ ČTVRTI ŽOFINKA, VYJÁDŘIT SE MOHOU LIDÉ
  • REKONSTRUKCE AREÁLU GYMNÁZIA CIHELNÍ VE F-M: HŘIŠTĚ BUDE ODPOLEDNE PŘÍSTUPNÉ
  • NA VELKOU CENU OSTRAVY V PLAVÁNÍ PŘIJEL FRANCOUZSKÝ OLYMPIONIK
  • OMLAZENÝ BASEBALLOVÝ TÝM FRÝDKU-MÍSTKU DVAKRÁT PORAZIL JABLONEC
  • BOHUMÍNSKÁ NEMOCNICE MÁ NOVÝ ŠPIČKOVÝ DENZITOMETR
  • STÁT ZA 1,5 MILIARDY POSTAVÍ NOVÝ JUSTIČNÍ PALÁC V OSTRAVĚ
  • OSTRAVA-JIH LÁKÁ OBYVATELE K PŘIHLÁŠENÍ POBYTU TISÍCOVKOU
  • ČELADENŠTÍ ŠKOLÁCI SE VZDĚLÁVAJÍ V NOVÉ UČEBNĚ ZA DESET MILIONŮ
  • PAMÁTNÍK DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY V HRABYNI ZAHAJUJE NÁVŠTĚVNICKOU SEZONU
  • OPAVA SE PYŠNÍ PRVNÍ INTEGRAČNÍ HOUPAČKOU PRO TĚLESNĚ POSTIŽENÉ V ČR
  • NOVÝ OBJEV VĚDCŮ Z OU PŘINÁŠÍ NOVÉ POHLEDY NA FUNGOVÁNÍ MITOCHONDRIÍ
  • DOPRAVNÍ PODNIK OSTRAVA PRVNÍ V ČR ZAVÁDÍ ELEKTRONICKÉ DOHODY O POKUTÁCH

Kartka z kalendarza: o stonawskim Stowarzyszeniu

Stonava |

W Ośrodku Dokumentacji Kongresu Polaków w RC znajduje się sporo materiałów dotyczących dawnej spółdzielni „Stowarzyszenie Spożywcze dla Robotników i Rolników w Stonawie“.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Do jej założenia przyczynił się w 1896 roku wybitny działacz robotniczy Petr Cinger.

      Marian Steffek, historyk Ośrodka Dokumentacji KP w RC:  „Była to właściwie pierwsza spółdzielnia spożywcza na Śląsku Cieszyńskim.”

      Tu, podobnie jak w całej monarchii, sklepami zarządzali urzędnicy właścicieli przedsiębiorstw i kopalni. To oni o wszystkim decydowali. Robotnicy byli zadłużeni, a w czasie strajków sklepy niczego nie sprzedawały na kredyt.

      Marian Steffek, historyk Ośrodka Dokumentacji KP w RC: „I to był właściwie główny powód dlaczego robotnicy ze Stonawy zwrócili się z prośbą do podobnego stowarzyszenia w Morawskiej Ostrawie, któremu prezesował Piotr Cinger, i oni właściwie pomagali zakładać to Stowarzyszenie  stonawskie.”       

      I tak sześciu mieszkańców Stonawy urządziło zbiórkę na zakup domu nr 49 w części Na Górzanach. W dniu 10 listopada 1896 roku spółdzielnia została zarejestrowana i mogła rozpocząć działalność.

      Marian Steffek, historyk Ośrodka Dokumentacji KP w RC: „W szczytowym okresie Stowarzyszenie miało prawie cztery tysiące członków, również piekarnię w Stonawie, rzeźnię, dwa tekstylne sklepy, tak zwane bławatne wtedy, i sporo innych budynków nie tylko w Stonawie, ale również w okolicznych miejscowościach.”

      Pomimo problemów spółdzielnia poszerzała zakres działalności. Wybudowała kilka mieszkań, swoje biura podłączyła do sieci telefonicznej. Świadczyła usługi, takie jak wynajem koni do prac polowych, pieczenie przyniesionego chleba, mielenie ziarna na mąkę i paszę, sprzedała siano, słomę, materiały budowalne i wiele innych towarów szerokiego asortymentu, jak o tym świadczą zdjęcia w starym albumie. 

      Marian Steffek, historyk Ośrodka Dokumentacji KP w RC: „Można tutaj zobaczyć zdjęcia między innymi pierwszego zarządu z 1896 r., później kolejnego zarządu w okresie międzywojennym w 1926 r., gdzie prezesem był Alojzy Bonczek, różne filie tego Stowarzyszenia, między innymi pięć filii było w Stonawie, później w Darkowie, Raju, Cierlicku, Suchej Górnej, Suchej Dolnej, Kaczycach i Chybiu.                  

      Działalność spółdzielni nabrała nowego rozmachu po przyprowadzeniu się do Stonawy Alojzego Bonczka. W ciągu siedmiu miesięcy wybudowano dzięki jego inicjatywie pierwszy Dom Robotniczy na Śląsku. Na jego wzór powstało później dwanaście podobnych w innych miejscowościach.   

      Marian Steffek, historyk Ośrodka Dokumentacji KP w RC: „W naszych zbiorach mamy między innymi pierwszą publikację jubileuszową wydaną w czasie pierwszej wojny światowej w 1916 r., gdzie można zobaczyć różne ciekawe reprodukcje zdjęć dotyczących właściwie tego Stowarzyszenia i jego działalności w pierwszych dwudziestu latach.”

      Działalność Stowarzyszenia zakończył wybuch drugiej wojny światowej. Stowarzyszenie miało wówczas 29 oddziałów, 17 budynków, park samochodowy, konny, piekarnie, rzeźnię i kilka działek budowlanych.

      Nahlásit chybu


      Noční pátrání v Porubě, policisté pomohli najít seniora s Alzheimerem

      Včera 16:17 | Ostrava-Poruba | Lukáš Zavadil

      Během nočního dohledu v ostravské části Poruba si policisté z hlídkové služby všimli starší dámy, která na ně mávala ulice Řecké. Žena je požádala o pomoc – před čtvrt hodinou jí odešel z domova manžel, který trpí Alzheimerovou chorobou, a ona se obávala, že by mohl zabloudit.

      Vyhrazené parkování s označením "ŽENY" před obchodním centrem baví řidiče i kolemjdoucí

      Chtěli nám dopřát větší komfort při nakupování, nebo asi neumíme parkovat. Tak to jsou jen některé reakce na vyhrazená místa s velkým nápisem “ŽENY.” Právě pět takových míst se nachází u obchodního centra v Havířově.

      Revizoři už budou hlavně fotit. K vyřízení pokuty jim postačí mobil

      Ostravský dopravní podnik získal další prvenství a znovu jde o krok vpřed v elektronizaci. Revizoři už nebudou s černými pasažéry nic sepisovat, ale stačí jim vyfotit občanský průkaz. Pokuta se zpracuje automaticky, což jim velmi urychlí práci.

      455 pytlů i několik kontejnerů. Lidé bez domova dál uklízejí Frýdek-Místek za stravenky

      Frýdek-Místek pokračuje ve spolupráci se Slezskou diakonií na úspěšném projektu Stravenka F≈M. Osoby bez domova v jeho rámci uklízejí veřejná prostranství a za každou směnu dostanou potravinovou stravenku. Projekt běží už druhým rokem a zájem o něj roste.

      Nicola salon: Kromě pedikúry nyní také laminace obočí a prodlužování řas

      28. března 2025 8:03 | Komerční sdělení

      Nicola salon na místeckém náměstí se specializuje na profesionální pedikúru a nyní rozšiřuje nabídku o laminaci obočí a řas, prodlužování řas.

      Velikonoční městečko ve Frýdku-Místku zve na jarmark, divadla i koncerty

      Od čtvrtka 17. dubna do soboty 19. dubna ožije náměstí Svobody ve Frýdku-Místku tradičním Velikonočním městečkem. Akce nabídne řemeslný jarmark, hudební i divadelní vystoupení, tematické dílny, zvířátka i bohatou gastrozónu. Třídenní program připravila Kultura F≈M.

      Lékaři a sestry si předávali zkušenosti na Beskydských pediatrických dnech

      Na Ostravici proběhla opět velká konference dětských lékařů. Beskydské pediatrické dny letos přilákaly více než 130 účastníků. Odborníci z různých oblastí pediatrie, zástupci firem a zdravotnických institucí, si předávali zkušenosti a nejnovější poznatky z oblasti právě dětského lékařství.

      V Karviné se konal první workshop drátování, na kterém se tvořil stromeček štěstí

      Inspirací pro domácí tvoření může být například technika drátování. Z měděných drátků mohou vzniknout například stromečky, které jsou základem pro učení se této technice, ale pokročilí zvládají i nejrůznější druhy dekorací, například těch velikonočních.

      Omlazený baseballový tým Frýdku-Místku dvakrát porazil Jablonec a touží po postupu do extraligy

      Arrows Ostrava patří mezi nejlepší baseballové týmy v české extralize. Ve druhé nejvyšší soutěži ale máme také svého zástupce, a to Klasik Frýdek-Místek. Ten se netají vysokými ambicemi a vstup do nové sezony v první lize se mu vydařil.

      Knihovna města Opavy patří výstavě nejtajemnějšího malíře středověku

      13. dubna 2025 22:52 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

      Knihovna města Opavy patří výstavě nejtajemnějšího malíře středověku s názvem Hieronymus Bosch - Zrcadlo světa. Ta probíhá v rámci festival Další břehy a na vernisáži zazněla i historická hudba z dob Boschova mládí a z konce jeho života.

      Květnou nedělí začal pašijový týden

      Věřící na celém světě prožívají nejvýznamnější období liturgického roku – pašijový týden. Tato duchovně nabitá doba začíná Květnou nedělí a vrcholí Velikonoční nedělí, slavností Zmrtvýchvstání Páně.

      V Karviné fungují Smyslohrátky a učí děti zapojit svou fantazii při různých hrách

      12. dubna 2025 17:00 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

      Již rok se v Karviné pravidelně uskutečňují takzvané Smyslohrátky, které cílí na dětskou fantazii a zapojení všech lidských smyslů. Děti při hraní mohou využívat nejrůznějších materiálů a hraček a kombinovat je, jak se jim zrovna líbí.

      Velikonoční jarmark na rychvaldském zámku, který pořádal první exkurze

      12. dubna 2025 16:17 | Rychvald | Libor Běčák | Rychvaldský miniexpres

      S nečekaně velkým zájmem se setkal první ročník Velikonočního jarmarku, který se konal na rychvaldském zámku. Mnoho lidí si nenechalo ujít první prohlídku zámku po jeho rekonstrukci. A podívat se přišli i pamětníci.

      Velikonoční jarmark bude plný kraslic, řemesel, umělců a krásných i dobrých produktů

      12. dubna 2025 15:51 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

      Městský dům kultury zve na tradiční Velikonoční jarmark, který se uskuteční v dnech 16. a 17. dubna na Masarykově náměstí v Karviné.

      V Nemocnici Karviná-Ráj probíhají kurzy první pomoci zaměřené na malé děti

      12. dubna 2025 15:21 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

      V nemocnici v Karviné - Ráji se uskutečnila preventivně osvětová akce, která lidem z veřejnosti pomohla lépe si vštípit, co znamená první pomoc pro děti a jak ji poskytnout. Mladá lékařka z této nemocnice v rámci odpoledne přinesla tipy, jak co nejeefektivněji pomoci dětem při nečekaných událostech.

      Orchestr Májovák uvítal v Karviné skladatele Johana de Meije, který zde uvedl premiéru své skladby

      12. dubna 2025 15:12 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

      Nejznámější symfonicko-dechové těleso na Karvinsku, orchestr Májovák, má za sebou velký počin. S americko-nizozemským skladatelem Johanem de Meiem uskutečnil premiéru jeho nového díla. A skutečně se jednalo o velké odpoledne, plné inspirativních hudebních dojmů.

      Kartka z kalendarza: o stonawskim Stowarzyszeniu
      Vydáno 20. února 2019 11:08, Stonava, Otýlie Tobolová
      W Ośrodku Dokumentacji Kongresu Polaków w RC znajduje się sporo materiałów dotyczących dawnej spółdzielni „Stowarzyszenie Spożywcze dla Robotników i Rolników w Stonawie“.

      Do jej założenia przyczynił się w 1896 roku wybitny działacz robotniczy Petr Cinger.

      Marian Steffek, historyk Ośrodka Dokumentacji KP w RC:  „Była to właściwie pierwsza spółdzielnia spożywcza na Śląsku Cieszyńskim.”

      Tu, podobnie jak w całej monarchii, sklepami zarządzali urzędnicy właścicieli przedsiębiorstw i kopalni. To oni o wszystkim decydowali. Robotnicy byli zadłużeni, a w czasie strajków sklepy niczego nie sprzedawały na kredyt.

      Marian Steffek, historyk Ośrodka Dokumentacji KP w RC: „I to był właściwie główny powód dlaczego robotnicy ze Stonawy zwrócili się z prośbą do podobnego stowarzyszenia w Morawskiej Ostrawie, któremu prezesował Piotr Cinger, i oni właściwie pomagali zakładać to Stowarzyszenie  stonawskie.”       

      I tak sześciu mieszkańców Stonawy urządziło zbiórkę na zakup domu nr 49 w części Na Górzanach. W dniu 10 listopada 1896 roku spółdzielnia została zarejestrowana i mogła rozpocząć działalność.

      Marian Steffek, historyk Ośrodka Dokumentacji KP w RC: „W szczytowym okresie Stowarzyszenie miało prawie cztery tysiące członków, również piekarnię w Stonawie, rzeźnię, dwa tekstylne sklepy, tak zwane bławatne wtedy, i sporo innych budynków nie tylko w Stonawie, ale również w okolicznych miejscowościach.”

      Pomimo problemów spółdzielnia poszerzała zakres działalności. Wybudowała kilka mieszkań, swoje biura podłączyła do sieci telefonicznej. Świadczyła usługi, takie jak wynajem koni do prac polowych, pieczenie przyniesionego chleba, mielenie ziarna na mąkę i paszę, sprzedała siano, słomę, materiały budowalne i wiele innych towarów szerokiego asortymentu, jak o tym świadczą zdjęcia w starym albumie. 

      Marian Steffek, historyk Ośrodka Dokumentacji KP w RC: „Można tutaj zobaczyć zdjęcia między innymi pierwszego zarządu z 1896 r., później kolejnego zarządu w okresie międzywojennym w 1926 r., gdzie prezesem był Alojzy Bonczek, różne filie tego Stowarzyszenia, między innymi pięć filii było w Stonawie, później w Darkowie, Raju, Cierlicku, Suchej Górnej, Suchej Dolnej, Kaczycach i Chybiu.                  

      Działalność spółdzielni nabrała nowego rozmachu po przyprowadzeniu się do Stonawy Alojzego Bonczka. W ciągu siedmiu miesięcy wybudowano dzięki jego inicjatywie pierwszy Dom Robotniczy na Śląsku. Na jego wzór powstało później dwanaście podobnych w innych miejscowościach.   

      Marian Steffek, historyk Ośrodka Dokumentacji KP w RC: „W naszych zbiorach mamy między innymi pierwszą publikację jubileuszową wydaną w czasie pierwszej wojny światowej w 1916 r., gdzie można zobaczyć różne ciekawe reprodukcje zdjęć dotyczących właściwie tego Stowarzyszenia i jego działalności w pierwszych dwudziestu latach.”

      Działalność Stowarzyszenia zakończył wybuch drugiej wojny światowej. Stowarzyszenie miało wówczas 29 oddziałów, 17 budynków, park samochodowy, konny, piekarnie, rzeźnię i kilka działek budowlanych.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/stonava/11000015389/kartka-z-kalendarza-o-stonawskim-stowarzyszeniu