Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

OKD chce během měsíce vyprostit těla mrtvých horníků

  • Stonava,

Bánští záchranáři se vydají do uzavřené oblasti v podzemí dolu ČSM Sever, kde loni v prosinci zahynulo při výbuchu metanu 13 horníků. Záchranářské práce jsou rozděleny do několika etap. K vyproštění všech těl mrtvých horníků by mělo dojít do poloviny května.

K tragédii, kdy v podzemí dolu ČSM zahynulo po výbuchu metanu 13 horníků, došlo 20. prosince loňského roku. Během záchranářských prací byla na povrch vyproštěna čtyři mrtvá těla. Ke zbývajícím se záchranáři kvůli ohni, který v postižené oblasti řadil, nedostali. Prostor byl uzavřen a k dnešnímu dni bylo do něj napuštěno více jak sedm milionů kubíků dusíku. Po čtyřech měsících monitoringu chce do konce tohoto týdne společnost OKD v této oblasti provést průzkum.

„Bude tam zasahovat pět plných šestičlenných záchranářských čet,“ řekl předseda představenstva a výkonný ředitel Hlavní báňské záchranné služby OKD Petr Dedek.

„Po provedení průzkumu, vyhodnocení výsledků a povolení prací na zpřístupňování požářiště báňským úřadem, zahájíme práce na přístupňování  postižené oblasti,“ dodal závodní dolu ČSM Karel Blahut.

Vše je naplánováno do čtyř etap. K prvním mrtvým horníkům by se záchranáři měli dostat na konci dubna.

„Celková délka důlních děl, které jsou uzavřeny, je 4800 metrů. Předpokládáme, že z postižené oblasti čelby začne vyprošťování na konci dubna, případně na přelomu dubna a května. Z oblasti porubu předpokládáme vyproštění těl v polovině května,“ upřesnil ředitel dolu.

Na základě všech výsledků následně báňský úřad rozhodne, zdali v této oblasti bude povolena další těžba.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy