Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stonavské úly jsou prázdné, včely mor nezabíjel. Finanční pomoc s obnovou včelstev přislíbila obec

  • Stonava,

Státní veterinární správa zaznamenala na řadě míst v celé České republice úhyn včel. Bohužel, týká se to také Stonavy. Místní včelaři už situaci řeší, nápomocna jim bude obec.

Bezradnost a oči pro pláč zbyly po letošní zimě mnoha včelařům v regionu. Úly jsou prázdné. Podle stonavských včelařů je situace katastrofální.

„Z osmi živých včelstev před podzimem mi zbylo jen jedno,“ řekl Roman Půda.

Někteří jsou na tom ještě hůř.

„Z pěti včelstev, která jsem měl, nemám nic,“ konstatoval Josef Gabzdyl.

Podobnou situaci stonavští včelaři zažili před pěti lety, kdy jim včelstva uhynula. Letos je to o to horší, že se nevyvinuly tzv. zimní dlouhověké včely.  Mor za to nemůže, ve Stonavě se neobjevil.   Příčinu je nutno hledat v životním prostředí.

„Většinou je to dáno tím, že se zásadním způsobem mění podmínky pro ty včely. Došlo ke změně počasí, byl velmi suchý rok a tím, že se hodně používá chemie v zemědělství, tak i to určitě nemá dobrý vliv na včely,“ řekl předseda předseda ZO ČSV Stonava Boleslav Siuda.

„Včela je dost citlivá na životní prostředí a hlavní příčinou je změna životního prostředí k horšímu. Bohužel, to životní prostředí se znovu obrací proti nám a vidím v tom jakousi podobnost, jako u kůrovce v našich lesích. Ten kůrovec, není nějaká příčina, to už je důsledek změny životního prostředí a myslím si, že u včel je to naprosto stejné,“ dodal jednatel ZO ČSV Stonava Josef Gabzdyl.

„Ve Stonavě je situace v polovině zimy taková, že jsme na 25% včelstev z podzimu. Situace je poměrně kritická, co se týče obnovy, tak jsme jednali se starostou obce koncem loňského roku a očekáváme, že nějaké řešení spolu vymyslíme,“ řekl Siuda.

„Skutečně je to velmi nepříjemná záležitost pro celou republiku, možná pro celou střední Evropu. My se vynasnažíme našim včelařům finančně pomoci s nákupem včelstev,“ přislíbil pomoc starosta Stonavy Ondřej Feber.  

Včelaři už koncem roku objednali řádově kolem 60 včelstev.

„Samozřejmě, že situace u těch nových oddělků včelstev je taková, že aktuální nabídka bude známa až koncem března,“ dodal Siuda.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy