Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tradici výroby velikonoční pomlázky koronavirus nezastavil ani ve Stonavě

  • Stonava,

K velikonočním svátkům a tradicím patří neodmyslitelně pondělní koledování, kdy chlapci chodí s pomlázkou vyšlehat děvčata. Letošní koledování kvůli omezenému pohybu bude ale zcela jiné než je zvykem. Vyrobit si velikonoční pomlázku ovšem ve Stonavě nezastavil ani koronavirus.

„Vybírám mladé výhonky, které jsou nejtenčí a nejpružnější,“ popisuje výběr proutků Pavel Žemlička ze Stonavy na velikonoční pomlázku. Každoročně totiž vyráží společně se svými syny k řece, aby tady společně zachovali tradici, která se v jejich rodině udržuje několik generací.

„Mě to naučil můj děda. U nás se dbalo tradice, a proto jsem se naučil plést karabáč a od té doby pletu každý rok. Teď už ho vyrábím se svými syny,“ řekl Žemlička.

Pomlázka je hotova, ale pondělní koledování bude úplně jiné, než je u Žemličků o Velikonocích zvykem. Kvůli pandemii koronaviru platí v celé České republice nouzový stav a omezení pohybu.

„Bohužel k okolnostem nebudou tradiční jako loni, ale nedá se nic dělat. Polijeme holky, které máme doma,“ konstatoval Pavel Žemlička.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků