Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čtenáři mohou opět využít služeb oceněné knihovny

  • Stonava,

Je tomu měsíc, kdy kvůli vládním nařízením v souvislosti s pandemii koronaviru byla uzavřena stonavská knihovna. V rámci pozvolného rozvolňování opatření je od 23. listopadu opět v provozu. Funguje ale v jiném režimu, než jsou čtenáři zvyklí.

Ve stonavské knihovně je zaregistrováno zhruba tři sta čtenářů všech věkových kategorií. K zápůjčce je jim k dispozici 14 tisíc titulů, z toho tři tisíce jich je v polštině. Knihovna ale není jen místem, kde si lidé mohou půjčit knížky, ale i místem zajímavých setkání. Nabízí různé vzdělávací akce jak pro děti tak i pro dospělé. Pro ty nejmenší je určen bookstart.

Marta Orszuliková, knihovnice: „Přicházejí tady maminky, babičky s malými dětmi do tří let. Vždycky máme jednou měsíčně nějaké tématické setkání. Prohlížíme si knížky, hrajeme si a především se děti učí být v nějakém prostředí mezi knížkami a v nějakém společenství, tzn. knihovna plní i tu funkci komunitní."

Pravidelnými návštěvníky jsou také děti z mateřské a základní školy.

Marta Orszuliková, knihovnice: „Pro předškoláky je to takové předčítání. Seznamujeme děti s pohádkami anebo chodíme číst do mateřských školek před spaním. Se školáky se setkáváme na besedách a knihovnických lekcích. Na besedách se seznamují s knížkami, jejich autory a ilustrátory. Na knihovnických lekcích se učí, jak si vybírat a zacházet s knížkami včetně základních pojmů o knize. Pro dospělé organizujeme různé cestopisné přednášky, zveme tady spisovatele, máme tady také Klub přátel knihy, kde se důchodci setkávají a vyměňují si názory a informace o tom, co přečetli, co se jim líbí.“

Stonavská knihovna organizuje také různá mezigenerační setkání, během nichž se společně setkávají děti s místními seniory. Právem proto už podruhé získala Ocenění Knihovnická K2.

Marta Orszuliková, knihovnice: „Minulý rok jsme získali Knihovnickou K2 jako místní knihovna Stonava, letos jsem tu cenu získala já. Je to prostě za všechno, co se dělá pro čtenáře a uživatele, protože my jsme otevřená knihovna, kde mohou přicházet lidi, kteří nejsou čtenáři knihovny."

Bohužel pandemie koronaviru v říjnu uzavřela dveře všech knihoven. Půjčování knih bylo znovuobnoveno v pondělí 23. Listopadu. Čtenáři si ovšem musí knížky objednat telefonicky, emailem, nebo prostřednictvím online katalogu.

Marta Orszuliková, knihovnice: „My tu objednávku přichystáme a zavoláme čtenáři, kdy si může přijít knížky vyzvednout.“

Vyzvednout si objednané a vrátit vypůjčené knížky mohou čtenáři v pondělí od 14.00 do 17.00 hodin, ve čtvrtky pak od 14.00 do 18.00 hodin. Kvůli uzavření knihoven je automaticky prodloužen také termín pro vrácení knih a to do 2. prosince. Aktuální informace o provozu stonavské knihovny čtenáři naleznou mimo jiné na webových stránkách obce.
ORKA systems, s.r.o. - pracoviště Ka
Karviná
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o. - LIDL U Nádraží Havířov
Havířov
od 18 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Active Colour s.r.o.- Karviná
Karviná
od 3 600 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků