Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V podzemí se po ukončení těžby intenzivně pracuje

  • Stonava,

Ke konci února byla ukončena těžba na dvou šachtách na Karvinsku. Symbolické poslední vozíky s černým uhlím byly vyvezeny z Dolu Darkov a Dolu ČSA. Ty jsou nyní umístěny v centru Stonavy. Život v podzemí obou šachet ale tímto neskončil.

Po dvou měsících od zastavení těžby jsou výbuchuvzdorně uzavřeny všechny ukončené poruby a vyklizeny všechny dobývací technologie upotřebitelné v OKD. Státní podnik DIAMO, pod který šachty přešly, nyní provádí mimo jiné tzv. ekologický výkliz, aby v podzemí nezůstaly žádné škodlivé látky, které by mohly způsobit případnou ekologickou havárii. Uzavírání důlního pole probíhá formou stavění hrází. Na Dole ČSA by jich mělo být 35, na Darkově 62.

Libor Krupa, báňský záchranář: „Momentálně se naházíte na pracovišti báňských záchranářů, kteří provádí stavbu výbuchuvzdorné sádrové hráze. Teď se staví zadní peření, přední peření, které se následně vyplní sádrou s míchanou s vodou. Ta hráz tady musí být z důvodu výbuchuvzdorného uzavření pole, které se bude rušit.“

Pracovníci DIAMA kromě stavění hrází a větrání zajišťují také odsávání metanu, čerpání důlní vody a řadu dalších činností v oblasti údržby. Jámy by měly být zasypány zhruba do dvou let.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy