Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stonavská malířka se pustila do restaurování starých rámů

  • Stonava,

S kamerou jsme navštívili domácí ateliér stonavské malířky Ewy Ćmok. Zastihli jsme ji u velmi zajímavé práce, renovaci starých obrazových rámů.

Onemocnění covid-19 a následný opakovaný lockdown zasáhl snad každého. Týká se i malířů, kteří nemohli vystavovat a účastnit se různých plenérů. Zavřeni byli ve svých ateliérech. Své o tom ví i stonavská malířka Ewa Ćmok.

Ewa Ćmok, malířka: „Je to o tom, že se nesetkáváme, že prostě nemáme kontakty, jsme tak jak jsme všichni zavřeni, izolováni doma.“

Během lockdownu se ale Evě Ćmok naskytla zajímavá příležitost. Byla oslovena, aby namalovala dva obrazy svatých, které by ráda umístila do zákazníkových starých rámů.

Ewa Ćmok, malířka: „Každý rám je jiný, bylo potřeba k tomu napasovat plátna, nejsou to pravidelné rozměry, které by se daly koupit, takže je třeba všechno na milimetry připravit, nachystat a namalovat.“

Kromě malby se stonavská malířka rozhodla staré rámy restaurovat.

Ewa Ćmok, malířka: „Po pravdě řečeno, nikdy jsem to nedělala, nebo jsem to dělala párkrát na škole, ale to bylo něco jiného, než mít rám někoho jiného rám a odevzdat, aby byl kvalitní, aby se líbil. Takže jsem zkoumala, přes telefon jsem se domlouvala s restaurátorem, jak to udělat a co se s tím může udělat, abych to nezničila. Takže jsem byla kolegou poinformována a teď jsem se snažila to pomaličku vybrousit, vyčistit, odstranit prach, nečistoty, aby ten rám posloužil několik let.

Od 7. září do 29. října bude v Karviné probíhat 4. ročník Konverze uměním. Jedná se o přehlídku nové profesionální tvorby umělců spjatých s karvinským regionem. Ewa Ćmok se ji zúčastní.

Ewa Ćmok, malířka: „Byla jsem oslovena, že mohu taky obrazy vystavit. Jedná se o čtyři obrazy s tématem Nádech a výdech. Téma je těžké, ale nějaké skice mám, ale ty neprozradím.“
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy