Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chemiczne eksperymenty z mamą Noemi

Stonava |

Chemia nam towarzyszy w każdej dziedzinie życia i jest fascynująca. Tak można by krótko scharakteryzować kolejne spotkanie w ramach szkolnego projektu dzieci oraz ich rodziców. Zaproszenie do prowadzenia lekcji pokazowej przyjęła tym razem mama Noemi, która jest z zawodu chemikiem.

Jana Kucharczykowa, pani chemik: „Já jsem vystudovala střední průmyslovou školu chemickou v Ostravě. Už od dětství mě pokusy hodně bavily, dělala jsem je ráda, a právě vzhledem k tomu, že my nemáme tady laboratoř, tak jsem pojala právě pokusy, které jsou z běžného domácího prostředí. Používali jsme olej, vodu, potravinářské barvivo.“
Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Dzieci nie mogły doczekać się dzisiejszego dnia, ponieważ wiedzą, że chemia jest wszędzie dookoła nas. Cały czas coś kolo nas sie dzieje.“

Dla uczniów największą frajdą było to, że sami mogli uczestniczyć w tych eksperymentach. A chętnych do ich przeprowadzania nie brakowało.

ankieta, uczniowie PSP Stonawa: „Przeprowadzałem eksperyment z wodą, olejem i barwnikiem.”

Po każdym eksperymencie pani chemik wyjaśniała przyczyny poszczególnych reakcji chemicznych.

ankieta, uczniowie PSP Stonawa: „Lżejszy był olej, i na powierchni unosił się.” „Ja przeprowadzałam eksperyment z mlekiem i barwnikiem.”

Dzięki spożywczym barwnikom eksperymenty były bardzo widowiskowe. Z przyczyn obiektywnych nie wszystkie się udały, na przykadł ten z lodem.

ankieta, uczniowie PSP Stonawa: „Kostka lodu byla bardzo zimna, ale się roztopiła, także się to nie udało.”

Ciekawy był też eksperymet z nadmuchiwaniem balonika nad butelką umieszczoną w gorącej wodzie.

ankieta, uczniowie PSP Stonawa: „Ciepłe powietrze unosiło się w górę.“

Podobnie jak podczas lotu balonem.

Jana Kucharczykowa, pani chemik: „Pojala jsem to tak, že jsme dělali různé pokusy, ukazovali jsme si s dětmi, jak reagují, a to co reaguje v malinkém, potom může působit i využívat se i ve světa.“
Noemi, klasa III: „Była to dla mnie nowość, jeszcze takich nie widziałam, ale znam jeden, ten z gwiazdeczką.“
Jana Kucharczykowa: „Nestihli jsme všechny pokusy, třeba s octem atd. Ale to třeba příště.“

Jest więc obietnica kolejnego spotkania z chemią, co ucieszyło chyba wszystkich.

Noemi, klasa III: „Jestem dumna z mamy.“
Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Już prawie z każdej rodziny ktoś się tutaj pojawił. Rodzice mię bardzo mile zaskoczyli. Teraz np. organizujeme kolejne spotkanie z panem Szczepańskim, który będzie opowiadał o Indiach i Peru.“
Nahlásit chybu


K tématu

V DDM Rychvald získávají místní školáci první praktické zkušenosti s robotikou

4. října 2023 9:57 | Rychvald | Libor Běčák

Dům dětí a mládeže v Rychvaldě se zapojil do projektu, ve kterém žáci místní základní školy získávají praktické zkušenosti s robotikou. Dům dětí a mládeže má pro své volnočasové kroužky k dispozici moderní vybavení, včetně počítačů, robotických stavebnic nebo 3D tiskáren.

Se včelami a vším o jejich životě, chovu a významu seznamovali starší školáci děti z mateřských škol

27. dubna 2023 17:22 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Včely, jejich život, chov i produkty. To vše poznávaly děti ze všech mateřských škol v Bruntále za pomoci starších žáků 1. základní školy. Ti si pro ně připravili ukázkové projektové dny. Velmi zajímavé byly i pro dospělé.

Žáci základní školy navštívili stanoviště záchranářů v Havířově

19. dubna 2023 13:51 | Havířov | Jiří Cileček

Koncem minulého týdne hostila havířovská výjezdová základna zdravotnické záchranné služby žáky dvou tříd základní školy Františka Hrubína. V dopoledních hodinách pro ně záchranáři připravili zajímavý program.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Svářeči

Orlová Nástup: od 15. dubna 2024 od 40 000 Kč/měsíc

Aktuálně z Karviné: Další dopravní omezení ve městě, pozvánka na akci Den Země

13. dubna 2024 17:14 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od příštího týdne začnou další dopravní komplikace ve městě. Statutární město Karviná pořádá ve čtvrtek 18. dubna na Masarykově náměstí ve Fryštátě Den Země.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

13. dubna 2024 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

V Karviné proběhly zápisy do 1. tříd základních škol

13. dubna 2024 15:48 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Tento týden se na základních školách konaly zápisy do prvních tříd. V té době jsme s kamerou vyrazili za budoucími prvňáčky na Základní školu U Studny, kde na ně netrpělivě čekali učitelé. Byli zvědaví, co všechno předškoláci umí a zda se do školy těší.

Studentky karvinského gymnázia uspěly ve výzvě Daruj srdce, obdarovaly organizaci Modrý kříž

13. dubna 2024 13:31 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Studentky karvinského gymnázia uspěly v projektu Daruj srdce Nadace Olgy Havlové. Díky tomu mohly věnovat finanční dar organizaci, kterou si samy vybraly.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

13. dubna 2024 10:50 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Stonavští předškoláci se hravě připravují na školní život

12. dubna 2024 11:43 | Stonava | Jiří Brzóska | Regionální zprávy POLAR

Stonavští předškoláci se nebojí vstupu do první třídy! Díky kroužku, který už několik let funguje ve stonavské základní škole, se hravou formou seznamují s prostředím, poznávají svou učitelku a získávají důležité dovednosti pro život ve škole.

Chemiczne eksperymenty z mamą Noemi
Vydáno 11. května 2022 8:00, Stonava, Otýlie Tobolová
Chemia nam towarzyszy w każdej dziedzinie życia i jest fascynująca. Tak można by krótko scharakteryzować kolejne spotkanie w ramach szkolnego projektu dzieci oraz ich rodziców. Zaproszenie do prowadzenia lekcji pokazowej przyjęła tym razem mama Noemi, która jest z zawodu chemikiem.

Jana Kucharczykowa, pani chemik: „Já jsem vystudovala střední průmyslovou školu chemickou v Ostravě. Už od dětství mě pokusy hodně bavily, dělala jsem je ráda, a právě vzhledem k tomu, že my nemáme tady laboratoř, tak jsem pojala právě pokusy, které jsou z běžného domácího prostředí. Používali jsme olej, vodu, potravinářské barvivo.“
Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Dzieci nie mogły doczekać się dzisiejszego dnia, ponieważ wiedzą, że chemia jest wszędzie dookoła nas. Cały czas coś kolo nas sie dzieje.“

Dla uczniów największą frajdą było to, że sami mogli uczestniczyć w tych eksperymentach. A chętnych do ich przeprowadzania nie brakowało.

ankieta, uczniowie PSP Stonawa: „Przeprowadzałem eksperyment z wodą, olejem i barwnikiem.”

Po każdym eksperymencie pani chemik wyjaśniała przyczyny poszczególnych reakcji chemicznych.

ankieta, uczniowie PSP Stonawa: „Lżejszy był olej, i na powierchni unosił się.” „Ja przeprowadzałam eksperyment z mlekiem i barwnikiem.”

Dzięki spożywczym barwnikom eksperymenty były bardzo widowiskowe. Z przyczyn obiektywnych nie wszystkie się udały, na przykadł ten z lodem.

ankieta, uczniowie PSP Stonawa: „Kostka lodu byla bardzo zimna, ale się roztopiła, także się to nie udało.”

Ciekawy był też eksperymet z nadmuchiwaniem balonika nad butelką umieszczoną w gorącej wodzie.

ankieta, uczniowie PSP Stonawa: „Ciepłe powietrze unosiło się w górę.“

Podobnie jak podczas lotu balonem.

Jana Kucharczykowa, pani chemik: „Pojala jsem to tak, že jsme dělali různé pokusy, ukazovali jsme si s dětmi, jak reagují, a to co reaguje v malinkém, potom může působit i využívat se i ve světa.“
Noemi, klasa III: „Była to dla mnie nowość, jeszcze takich nie widziałam, ale znam jeden, ten z gwiazdeczką.“
Jana Kucharczykowa: „Nestihli jsme všechny pokusy, třeba s octem atd. Ale to třeba příště.“

Jest więc obietnica kolejnego spotkania z chemią, co ucieszyło chyba wszystkich.

Noemi, klasa III: „Jestem dumna z mamy.“
Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Już prawie z każdej rodziny ktoś się tutaj pojawił. Rodzice mię bardzo mile zaskoczyli. Teraz np. organizujeme kolejne spotkanie z panem Szczepańskim, który będzie opowiadał o Indiach i Peru.“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/stonava/11000031326/chemiczne-eksperymenty-z-mama-noemi