Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Těrlicku si připomněli 90 let od tragické nehody polských pilotů Żwirky a Wigury

  • Těrlicko,

U památníku v lokalitě těrlického Kostelce se konala vzpomínková akce u příležitosti 90. výročí od letecké nehody dvojice polských pilotů. Ti v místě se svým letounem havarovali a zemřeli za bouřky 11. září 1932 cestou do Prahy.

Martin Polášek (NEZÁVISLÍ - Těrlická koalice), starosta Těrlicka: “Letos máme 90. výročí letecké tragédie letců Żwirky a Wigury. Obec Těrlicko vždycky u této události působí z toho důvodu, že se to odehrálo na našem území, staráme se o památník a jeho okolí a při oslavách děláme asistenci a pomáháme, aby celá ta ceremonie proběhla úspěšně.”


Na Kostelec se sjelo mnoho hostů z celého Polska.

Barbara Łaukajtys, ředitelka ZŠ v Grzywnie: “1. června naše malá základní škola v Kujavsko-pomořském vojvodství získala pojmenování po Franciszku Źwirkovi a Stanisławu Wigurowi a proto byl starosta Těrlicka Martin Polášek pozván na tuto událost a dnes jsme mohli tuto návštěvu oplatit. Zajímavostí je, že naše škola byla po Františku Źwirkovi pojmenována už v říjnu 1932, ale upadlo to v zapomnění. Při pátrání v archivu jsme našli dobové dokumenty, které to potvrzují. A proto jsme se snažili co nejrychleji historii připomenout. Źwirko pocházel z obce nedaleko Grzywny.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy