Tma, malé klece, všude výkaly a zápach, nedostatek potravy...to jsou často podmínky, ve kterých musejí žít psi v tzv. množírnách. Majitelé je chovají pouze za jediným účelem - aby co nejčastěji rodili štěňata, které pak okamžitě prodávají. Podle odhadů odborníků jich v současné době muže být v České republice až 150. Veterináři o množírnách často vědí, ale je složité majitele potrestat.
Severin Kaděrka, ředitel Krajské veterinární správy: “Skrývají se nám pod zájmové chovy, protože organizace a chovatelé, kteří jsou registrováni, nám podepisují, že nám umožňují vstup.”
V MS kraji je každý rok odhalena pouze jedna nebo dvě množírny. Podnětů je ale daleko více. Pokud je chtějí veterináři odhalit, musejí přizvat policisty i pracovníky životního prostředí z obecního nebo městského úřadu a postupují podle zákona o týrání zvířat. Nyní se ale chystá nový zákon, který by měl veterinární správě práci usnadnit.
Severin Kaděrka, ředitel Krajské veterinární správy: “Každý chovatel, který bude mít více než 5 fen, musí být registrován. To nám umožní u něj provádět alespoň jednou ročně kontrolu.”
Problémem ale samozřejmě zůstane to, že množírny nebudou vůbec feny registrovat, takže o nich stejně nikdo nebude vědět. Ve Francii to například funguje tak, že chov s více než 50 psy musí být veterináři schválen a 2 krát ročně kontrolován.