Reklama

Neplatné krajské volby? Soud obdržel další stížnost

Ustavující zastupitelstvo Moravskoslezského kraje neproběhne 1. listopadu, jak se předpokládalo. Krajský soud totiž bude muset zkoumat další návrh na zneplatnění voleb, ten dorazil na poslední chvíli.

Reklama

Druhá stížnost dorazila na Krajský soud v Ostravě v poslední možné lhůtě, tedy 10 dnů od vyhlášení voleb státní volební komisí. V pátek 21. října ji podal kandidát uskupení "Ne ilegální imigraci - Peníze raději pro naše lidi". Podle něj nebyly uskupení ve dvou okrscích v Ostravě řádně započteny hlasy. Soud se tedy návrhem bude muset zabývat, má na to 20denní lhůtu a nemusí kvůli němu nařídit jednání.

"Dnes, v poslední den zákonné lhůty, byl Krajskému soudu v Ostravě doručen další návrh na zneplatnění krajských voleb, není možné, aby se ustavující jednání nového zastupitelstva Moravskoslezského kraje uskutečnilo v předpokládaném termínu 1. 11. 2016. Datum zasedání se bude odvíjet od rozhodnutí soudu o podaných stížnostech," komentovala aktuální informaci Mirka Chlebounová z odboru kanceláře hejtmana MS kraje. 

Ostravský krajský soud přijal v zákonné lhůtě celkem dvě stížnosti. První poukazuje na diskriminaci malých volebních stran.


Zákon č. 130/2000 Sb. Zákon o volbách do zastupitelstev krajů a o změně některých zákonů v paragrafu § 53 říká:
(1) Podáním návrhu na neplatnost hlasování, neplatnost voleb nebo neplatnost volby kandidáta se může domáhat ochrany soudu každý občan zapsaný do seznamu voličů ve volebním okrsku, kde byl člen zastupitelstva kraje volen, jakož i každá politická strana, politické hnutí nebo koalice, jejíž kandidátní listina byla zaregistrována pro volby do tohoto zastupitelstva, (dále jen "navrhovatel"). Návrh je třeba podat nejpozději do 10 dnů po vyhlášení výsledků voleb do zastupitelstev krajů Státní volební komisí.
(2) Návrh na neplatnost hlasování může podat navrhovatel, má-li za to, že byla porušena ustanovení tohoto zákona způsobem, který mohl ovlivnit výsledky hlasování.
(3) Návrh na neplatnost voleb může podat navrhovatel, má-li za to, že byla porušena ustanovení tohoto zákona způsobem, který mohl ovlivnit výsledky voleb.
(4) Návrh na neplatnost volby kandidáta může podat navrhovatel, má-li za to, že byla porušena ustanovení tohoto zákona způsobem, který mohl ovlivnit výsledek volby tohoto kandidáta.
Valaši na Těšínsku / výstava

28.03. 16:00 - 29.03. 18:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Obléhání nedobytné pevnosti / bitva o hrad Hukvaldy

20.07. 13:00 - 21.07. 14:00
Celý MS kraj, Hrad Hukvaldy

Baškohrátky / závod netradičních plavidel

17.08. 10:00 - 16.07. 23:08
Celý MS kraj, Areál přehrady Baška

Stavby IZOtrade s.r.o.
Nový Jičín
od 18 000 Kč

Detail

SMOBEZ s.r.o.
Frýdek-Místek
od 94 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu