Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Díky EET zavedli i malí obchodníci platby kartou

Zavedení elektronické evidence tržeb v České republice je rozděleno do čtyř fází. Od prosince 2016 se týkala stravovacích a ubytovacích služeb. Od 1. března letošního roku se týká i maloobchodníků včetně stánkového prodeje. Mnozí z nich po zavedení elektronických pokladen umožnili zákazníkům úhradu zaplatit bezhotovostně kartou. Navíc, od ledna příštího roku, už nebude mohl obchodník požadovat navýšení ceny o bankovní poplatek, tak jak je tomu nyní.

Zaplatit svůj nákup platební kartou je v současné době pro mnohé zákazníky dostupnější. Může za to elektronická evidence tržeb. Elektronické pokladny totiž umožnily i maloobchodníkům zavést bezhotovostní platby.

„Od března, kdy tady máme EET pokladnu, tak mohou zákazníci platit i při menších nákupech kartou, když nemají hotovost,“ řekla prodavačka Jarmila Ďurišová.

„Určitě je to výhoda, protože když nemá člověk u sebe hotovost, tak může platit kartou.“ „Využívání karet, to je jedinečná věc. A to všude. V malých obchodech i na některých tržištích, kde mají k tomu zařízení. Je to velká výhoda,“ pochvalují si nové možnosti zákazníci.

Z bezhotovostní platbou jsou ale spojeny různé bankovní poplatky. Na ty reagují někteří obchodníci různými způsoby.

„Protože banky po nás požadují poplatky za transakce, máme limit nad určitou útratu. Kdybychom ten limit nestanovili, tak budeme doplácet na těch korunových položkách,“ říká majitel restaurace Vojtěch Legindi.

Jiní zase o bankovní poplatek navyšují cenu. To se ale už zanedlouho změní.

„Chystá se změna zákona o platební styku, která by měla vejít v platnost od ledna 2018. Podle tohoto nového zákona již nesmí žádný prodejce požadovat poplatek za platbu kartou,“ sdělila předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Gerta Mazalová.

Zatím ale stále platí, že prodejce musí zákazníka upozornit na poplatek spojený s užitím karty. Pokud tak neučiní, nesmí jej požadovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy