Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Eko magazín: Rekonstrukce nádrže Šance bude dokončena v 7/2018

Tak rozsáhlou rekonstrukci, která už od roku 2015 probíhá na vodní nádrži Šance na Frýdecko-Místecku, ještě přehrada ve své historii nezažila. A s největší pravděpodobností už ani nezažije. Oprava začala v roce 2015 a ukončení je naplánováno na červenec příštího roku.

Přehrada Šance na řece Ostravici je v regionu stěžejní nádrží pro zásobování pitnou vodou. Dodává vodu například Novojičínsku, Frýdecko-Místecku, Ostravě a také části Karvinska. Mimo to ochraňuje krajinu na řece Ostravici před povodněmi. Přehrada se stavěla v 70. letech minulého století a sypaná kamenitá hráz byla ve své době největší v Československu. Impulzem pro rozsáhlou modernizaci vodního díla byly povodně v roce 1997. Odborníci si tehdy uvědomili, že přehrada už neodpovídá současným požadavkům a normám. Do rekonstrukce se státní podnik Povodí Odry pustil v roce 2015. .“Rekonstrukce obnáší přestavbu základních objektů, které souvisí s bezpečností hráze. Všechna opatření zajišťují ještě výraznější bezpečí před povodněmi většími než byly v roce 1997,” doplnil Dalibor Kratochvíl, ředitel závodu Frýdek-Místek, Povodí Odry, s. p.

Rekontrukce zajistí přehradě zcela nový kabát, další desítky let pak bude fungovat jen s občasnou údržbou. Stejně jako předchozích 50 let. V podstatě jsme dneska ve dvou třetinách prací. Ty velké práce jsou v podstatě dokončeny. Bezpečností prvky jsou hotové, přehrada je v podstatě připravena fungovat,” dodává Kratochvíl.

Po celou dobu prací putuje pitná voda ke všem lidem v regionu, kteří z Šancí vodu používají. Nikdo z nich tak za celou dobu rekonstrukcí vůbec nepoznal, jak rozsáhlé práce na přehradě probíhají. ”Ta přehrada se nezvyšuje, má stále stejný objem, ale s větší bezpečností bude voda pod nádrž vypouštěna. Zajistí tak bezpečnost při povodních natolik, že lidé bydlící v blízkosti přehrady, nemusí mít obavy, že by voda přetekla přes korunu hráze,” říká ředitel závodu Kratochvíl. Tato rozsáhlá rekonstrukce vodního díla bude stát kolem 430 mil. korun a ukončení prací předpokládáme v létě příštího roku,” dodává Šárka Vlčková, mluvčí Povodní Odry, s. p.

Práce probíhají v souladu s harmonogramem, a proto nic nebrání tomu, aby byl termín ukončení dodržen. Navíc většina rekonstrukce už je hotová a jediné, co by mohlo dokončení termínu zhatit, jsou nepříznivé klimatické podmínky. Ještě před ostrým startem musí odborníci novinky uplatněné v rámci oprav přehrady odzkoušet. ”Předpokládám, že dojde k napuštění nádrže až po úroveň přelivu, bude tam nový monitorovací systém, který sleduje chování hráze v reálném provozu,” vysvětlil ředitel Kratochvíl.

 Nádrž by se měla napustit už na jaře, vodohosporáři chtějí využít tající sníh. Vše je ale odvislé od postupu prací. K napouštění je totiž potřeba, aby byl v provozu monitorovací systém, který mapuje chování hráze. Zatěžkávací zkoušky proběhnou ještě před předáním celého díla.

Nahlásit chybu


K tématu
Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava a okolí
Ostrava
od 42 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Stračena Pub s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 22 600 Kč/měsíc

Detail

WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail