Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Také volby v MS kraji vyhrálo ANO drtivě

Stejně jako v celé zemi i obyvatelé MS kraje dali ve volbách nejvíce hlasů hnutí ANO a to dokonce o téměř 6 procent více, než získalo celkově. Překvapivý je i propad Sociálních demokratů, kteří zde pravidelně vítězili ve všech polistopadových volbách.

Moravskoslezský kraj byl vždy známý levicovým smýšlením lidí. Volby to ale tentokrát popřely. 35 procent voličů dalo svůj hlas hnutí ANO, druhý nejvyšší počet hlasů získalo SPD a až třetí místo tentokrát patří ČSSD. Sociální demokraté z našeho regionu přišli o 5 křesel a mají už pouze dvě. 2 křesla ubyly i komunistům. Pátí Piráti získali 2 křesla a šesté ODS přibyl jeden poslanecký mandát. Poslední stranou, která se ještě dostala nad 5 procent, je KDU-ČSL. I této straně jedno křeslo ubude. Kraj bude ve sněmovně zastupovat 22 poslanců.

Jiří Siostrzonek, sociolog, Slezská univerzita Opava: “Příklon k ANO se dal očekávat, protože se změnila sociální situace a hodnotový systém u řady lidí a u tradičních stran necítili žádný posun.”

Vítězné ANO na prvním místě kandidátky reprezentoval krajský hejtman Ivo Vondrák. Pokud to půjde, chce poslanecký mandát vykonávat v souběhu s funkcí hejtmana. Kdyby si musel vybrat, zůstane prý hejtmanem. Mluví se o něm ale i jako o možném ministru.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: “Politika, kterou se se svými koaličními partnery snažíme nastavit v kraji, je akceptována pozitivně.”

Nováčkem v poslanecké sněmovně bude také lídr Pirátů Lukáš Černohorský. Ti si v našem regionu vedli o něco hůře než celkově.

Lukáš Černohorský (Piráti), lídr Pirátů: “To, že jsme na tom tak dobře přičítáme dlouhodobé práci. Tam, kde se nám podařilo získat zastupitele, jsme odváděli velmi dobrou práci.”

Spokojeni byli také v sídle ODS. Strana získala 2 křesla a Zbyňka Stanjuru tak posílí ještě skokan na lyžích Jakub Janda, který se dostal na druhé místo díky preferenčním hlasům.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy