Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Meningokok usmrtil ve fakultní nemocnici studentku

Smrtelně nebezpečná bakterie meningokoka si vyžádala další oběť. Ve Fakultní nemocnici v Ostravě usmrtila mladou dívku, která se zřejmě nakazila na diskotéce. Zánět mozkových blan vyvolaný meningokokem postupuje velmi rychle a až polovina úmrtí přichází do 24 hodin.

Infekční oddělení Fakultní nemocnice Ostrava přijalo v minulém týdnu 18letou dívku z Rožnova pod Radhoštěm ve velmi vážném stavu. Do Ostravy ji musel přepravit vrtulník. Dívku napadl meningokok a její stav se rychle zhoršoval.

Jiří Sagan, lékař JIP infekčního oddělení FNO: “Tenhle průběh byl víceméně atypický. Nebývá to tak rychlé, že by meningokok způsobil zánět mozkových blan, respektive meningitidu.”

I přes veškerou lékařskou péči dívka meningitidě podlehla. Nemoc postupovala extrémně rychle. Ze statistik vyplývá, že nemoci podlehne každý 10 pacient.”

Luděk Rožnovský, přednosta Kliniky infekčního lékařství FNO: “Až polovina těch dětí a mladistvých, kteří zemřou, zemřou v první den toho onemocnění, což vypovídá o enormně rychlém a závažném onemocnění.”

Kde se dívka nakazila, se nepodařilo zjistit. Mohlo to ale být na diskotéce. Infekce se totiž přenáší vzduchem a asi 5 procent populace je nakaženo, aniž by u nich nemoc propukla. Jedinou ochranou je očkování.

Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví, Lékařská fakulta OU: “Jedinou specifickou ochranou v boji proti meningokokovým infekcím je zvýšení proočkovanosti populace. Je to vakcína, kterou si pacient hradí. Aplikuje se preventivně. Je to asi nejnebezpečnější infekční nemoc, která se vyskytuje na našem území a rozhodně bych včasnou ochranu proti ní doporučoval.”

Nejohroženější skupinou jsou malé děti ve školkách do 5 let a adolescenti.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy