Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Meningokok usmrtil ve fakultní nemocnici studentku

Smrtelně nebezpečná bakterie meningokoka si vyžádala další oběť. Ve Fakultní nemocnici v Ostravě usmrtila mladou dívku, která se zřejmě nakazila na diskotéce. Zánět mozkových blan vyvolaný meningokokem postupuje velmi rychle a až polovina úmrtí přichází do 24 hodin.

Infekční oddělení Fakultní nemocnice Ostrava přijalo v minulém týdnu 18letou dívku z Rožnova pod Radhoštěm ve velmi vážném stavu. Do Ostravy ji musel přepravit vrtulník. Dívku napadl meningokok a její stav se rychle zhoršoval.

Jiří Sagan, lékař JIP infekčního oddělení FNO: “Tenhle průběh byl víceméně atypický. Nebývá to tak rychlé, že by meningokok způsobil zánět mozkových blan, respektive meningitidu.”

I přes veškerou lékařskou péči dívka meningitidě podlehla. Nemoc postupovala extrémně rychle. Ze statistik vyplývá, že nemoci podlehne každý 10 pacient.”

Luděk Rožnovský, přednosta Kliniky infekčního lékařství FNO: “Až polovina těch dětí a mladistvých, kteří zemřou, zemřou v první den toho onemocnění, což vypovídá o enormně rychlém a závažném onemocnění.”

Kde se dívka nakazila, se nepodařilo zjistit. Mohlo to ale být na diskotéce. Infekce se totiž přenáší vzduchem a asi 5 procent populace je nakaženo, aniž by u nich nemoc propukla. Jedinou ochranou je očkování.

Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví, Lékařská fakulta OU: “Jedinou specifickou ochranou v boji proti meningokokovým infekcím je zvýšení proočkovanosti populace. Je to vakcína, kterou si pacient hradí. Aplikuje se preventivně. Je to asi nejnebezpečnější infekční nemoc, která se vyskytuje na našem území a rozhodně bych včasnou ochranu proti ní doporučoval.”

Nejohroženější skupinou jsou malé děti ve školkách do 5 let a adolescenti.
SHF: Velkolepá komorní hra

27.09. 17:00
Celý MS kraj, Zámek, kaple Nalezení sv. Kříže, Nová Horka u Studénky

Bylinky pro děti / přednáška Milady Gilgové

29.09. 17:00
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

PLNOU PAROU VPŘED! – 130 let železniční trati Studénka - Bílovec

03.10. 10:00
Celý MS kraj, prostranství mezi Domem dětí a mládeže Bílovec a ZŠ Komenského, Bílovec

DATAMIX Solutions s.r.o. - prac.

od 20 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

ENTERPRISE ZN s.r.o.

od 18 000 Kč/měsíc

Detail

A.G.J. - chráněná dílna s.r.o. - pracoviště Nádražní 2245, Pelhřimov

od 92 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků