Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Eko magazín: Holčovice jsou epicentrem kůrovcové kalamity

  • Celý MS kraj,

Extrémní sucho a horko předloňského léta má své dopady. Kvůli klimatickým podmínkám musí lesníci řešit přemnožení kůrovce, který ve velkém napadá lesy v celé České republice. Nejvíce postiženým místem země je Bruntálsko a za epicentrum je označována oblast kolem obce Holčovice. Jedinou účinnou výhrou je kácení postižených stromů. Ovšem následky jsou fatální. Z kopců mizí stromy, mění se ráz celé krajiny a obce řeší i další dopady. Technikou zničené lesy i silnice.

Kůrovec je malý brouček, který způsobuje velké problémy. Lákají ho níže položené lesy, napadá suchem oslabené stromy. Jeho razantní přemnožení se mapuje už od roku 2015 a loni pokračovalo ještě s větší silou a dosáhlo největší kalamity v historii. Následky jsou katastrofální. Rezavějící a odumírající lesy v doprovodu těžké lesní techniky, to je smutný obraz zejména oblasti Bruntálska, Krnovska a Zlatohorska. Přes masivní obranná opatření proti dřevokaznému brouku uhynula už čtvrtina tamních smrků.

Kalamitu na Bruntálsku přitom lesníci nejsou schopni zastavit. Nakažené dřevo musí co nejdříve z lesa, a proto ve velké míře ubývají stromy a místo zelených ploch je čím dál více holin. ”Největší problém je od roku 2015, a to především v nižších a středních polohách v okolí Bruntálu. Příkladně v roce 2015 se v okolí města Albrechtice těžilo ročně 160m3 dříví, naproti letos jen za srpen a září bylo vytěženo 170 m3 kůrovcového dříví. Jiné než kůrovcové dříví se v těchto lokalitách netěží,” říká mluvčí Lesy ČR s. p. Eva Jouklová. A podobně komentuje současný stav i starosta Holčovic. Obec je jedním z vlastníků tamních lesů. ”Holčovice vlastní necelých 400 ha lesa a v 10tiletém plánu jsme měli vytěžit necelých 40 tisíc kubíků dřeva, což znamená necelých 4000 kubíků ročně. Jen letos jsme museli vytěžit téměř 20 000 kubíků dřeva,” povzdechl si starosta Holčovic. 

Ukazuje se, že fatální chybou byla umělá změna skladby lesa. Do oblasti, kde mají přirozeně dominovat listnaté stromy s pestrou druhovou skladbou, se dlouhodobě vysazoval především smrk. Zkázné dílo kůrovce už nelze zastavit, a tak jedinou možností je, napadené dříví co nejdříve odtěžit. ”Dnes tady zůstávají jednotlivé stromy, do kterých když se opře větší vítr, tak spadnou,” říká starosta. 

S nadměrnou těžbou souvisí další problém. Těžké kamiony s dřívím jezdí po obecních silnicích čtyřnásobně vice než před kalamitou a ničí je. Obyvatelé jsou vystaveni hluku, prachu a někdejší bydlení v panenské přírodě se mění na stresující každodenní problémy. ”Vidíte jak tady cesta vypadá, tady se míjí kamiony” ukazuje pan Jiří na zničenou silnici před vlastním domem. Přistěhoval se tady z Ostravy za čistším vzduchem po té, co do Holčovic dojížděl desítky let na dovolenou. 

Dalším důkazem nadměrného pohybu těžké techniky v lese je zakalená voda v místním potoce. Ještě nedávno ji místní využívali, teď už mají strach. ”To byla průzračná voda, teď je z toho špinavá voda, zapáchá a je kontaminovaná. Cítím to sám, že s tou vodou není něco v pořádku,” posteskl si Jiří. Lesy ČR se brání tím, že jinak než číštěním cest nemohou obcím pomoci. ”Nadměrná doprava obcím vadí, i to, že se ničí obecní cesty. Na opravách těchto cest se ale Lesy ČR nemohou podílet, protože je nevlastníme ani nespravujeme. Jak v tomto případě postupovat, to by měl rozhodnout stát a my na něj apelujeme,” říká Jouklová. 

Od kompenzace škod na majetku vlastníkům komunikací se Ministerstvo zemědělství distancuje a podle vyjádření mluvčí je jedinou možností obrátit se na kompetentní orgány. ”Ministerstvo zemědělství už jednalo s Ministerstvem dopravy a s vedením státního fondu infrastruktury, a to mimo jiné pokud jde o jejich možnosti sanaci vzniklých škod.pokud se nezmění zákony, nelze s jejich pomocí počítat. Další jednání jsou vedena s ministerstvem pro místní rozvoj, aby se tato mimořádná situace řešila,” říká tisková mluvčí Ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Zatím ale pomoc nepřichází a obce bojují se ztrátou lesů a rozbitými silnicemi. O pomoc žádají vedení kraje. .”Snažíme se problém uchopit a dotčeným lokalitám pomoci, My jim nemůžeme pomoci finančně, ale snažíme se jednat s ministerstvy tak, aby příslušná ministerstva se tímto problémem zabývala,” říká Jiří Kania, náměstek hejtmana MS kraje.  

Obcím, jejíž lesní majetky jsou zasaženy kůrovcovou kalamitou je ministerstvo zemědělství připraveno poskytnout finanční podporu na obnovu lesních porostů po kalamitě formou finančních příspěvků na hospodaření v lesích, a to z rozpočtu ministerstva zemědělství nebo prostřednictvím operace obnova lesních porostů po kalamitách v rámci obnovy venkova v letech 2014 – 2020,” dodala Ježková. 

Podle předpokladu lesníků se na Bruntálsku bude napadené dříví těžit ještě dva roky. Než se ale obnoví krajina a zaroste lesním porostem, potrvá to desítky let. .”Pomohl by nám větší zájem kompetentních orgánů, vytvoření celkové koncepce toho, co se bude dít, až se to tady vytěží. Jak se bude revitalizovat krajina,” uzavírá starosta Holčovic.

Nahlásit chybu


K tématu
HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail

René Exner - Opava
Opava
od 35 000 Kč/měsíc

Detail