Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

K obnově kostela v Gutech poslouží plány z roku 1952

Ostravsko-opavská diecéze hledá vhodné stromy, ze kterých obnoví památkovou stavbu kostela v Gutech. Podle projektantů by se měl kostel obnovit podle plánů z roku 1952. Právě z tohoto roku mají projektanti k dispozici nejvíce podkladů o stavbě.

Stromy z Beskyd poslouží k obnově vyhořelého kostela v Gutech. V tuto chvíli Ostravsko-opavská diecéze provádí soupis potřebných dřevin, které se musí vytěžit ještě během zimy.

“Nejlepší by byly jedle, ale tolik jedlí asi v biskupských lesech nenajdeme. Takže bychom měli rádi základy z jedlí a zbytek třeba smrky,” říká místní farář Kazimierz Plachta.

V tuto chvíli na místě, kde ještě v létě stál dřevěný kostel probíhají archeologické práce, které mají ukázat skutečné podlaží bývalého kostela. Na něm by příští rok měla začít výstavba kostela nového.

“Já osobně jsem pro to, aby se kostelík rekonstruovat podle roku 1952. K té době máme nejvíce dokumentace a nejpřesnější plány. A teď záleží na dalších pracovnících, zejména památkářů, co k tomu řeknou,” prozradil projektant obnovy památkové stavby Antonín Závada starší.

Žádnou přesnější dokumentaci nemají projektanti k dispozici. Zachovaly se fotografie z přelomu devatenáctého a dvacátého století, co se ale konkrétnějších plánů kostela týče, nejpodrobnější jsou právě ty z roku 52.

“Jsou to informace, které se shodují s některými prvky, které jsme tady měli ještě před vyhořením kostela, tedy z roku 2016 a je to například otázka konstrukcí věže a podobně,” doplňuje Antonín Závada st.

Výstavbu kostela podpoří veřejná sbírka, do které mohou lidé stále přispívat. Prozatím se podařilo vybrat bezmála tři miliony korun. Nový kostel by měl stát kolem dvaceti milionů.
SHF: Velkolepá komorní hra

27.09. 17:00
Celý MS kraj, Zámek, kaple Nalezení sv. Kříže, Nová Horka u Studénky

Bylinky pro děti / přednáška Milady Gilgové

29.09. 17:00
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

PLNOU PAROU VPŘED! – 130 let železniční trati Studénka - Bílovec

03.10. 10:00
Celý MS kraj, prostranství mezi Domem dětí a mládeže Bílovec a ZŠ Komenského, Bílovec

LPS GUARD s.r.o.Pracoviště Humpolec PENNY

od 24 850 Kč/měsíc

Detail

PROCYON MANUFACTURE s.r.o..

od 87 Kč/hod.

Detail

TRADIX UH, a.s. - prov. Olomouc

od 150 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků