Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Potápění pod ledem je hazard se životem

Zatopený břidlicový lom ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku láká potápěče i v zimě. Patří totiž mezi nejkrásnější lomy v Česku. Vyhlášený je ale i tím, že tady několik potápěčů přišlo o život. Pod led se tak mohou vydat jen ti nejzkušenější. Bez patřičné průpravy, výcviku a kvalitní výbavy je toto potápění přímo hazardní.

Tloušťka ledu 10 centimetrů, teplota vody + 2 stupně. Co na tom, jdeme pod led. Hlavními důvody, proč se potápěči nevzdají ponorů ani v zimě, jsou úžasná relaxace, zážitky a trénink.

“Čekali jsme mnohem čistší vodu, ale bohužel je to asi místní těžbou, která momentálně probíhá, i když se to nám potápěčům nelíbí, protože kazí tuto nádhernou lokalitu, ale i přesto mě překvapila veliká spousta ryb, které tady nebývají. Je to zajímavé,” říká Tomáš Koňařík, potápěčský instruktor, potápěčský klub Zubaté žáby

“Jsem vyrelaxovaný na celý příští týden,” libuje si Miroslav Neckář, potápěč

Aby mohl potápěč z ledové vody vystoupit, nevysekává se kulatá díra, ale díra ve tvaru trojúhelníku. A aby vysekanou díru našel, potřebuje vodící lanko. V uzavřeném prostoru by se bez něj nemusel dostat zpátky. Nutná je i zdvojená veškerá technika. To kdyby při nízkých teplotách přestala fungovat. I když je ledové potápění nebezpečné, propadá mu čím dál více lidí.

“Máme tady vlastně naváděcí lano, které si přivážeme vlastně k výstupovému otvoru a potom, když se potápíme tak jdeme vlastně podél toho lana a to lano nás vždy dovede k té díře. Potápění pod ledem je samozřejmě diametrálně velmi odlišné než potápění v létě, jednak teplotou vody, jednak tím, že se potápíme v uzavřeném prostředí. Vyžaduje to přísné dodržování pravidel, uvádí Tomáš Koňařík, potápěčský instruktor, potápěčský klub Zubaté žáby

Zatopený lom ve Svobodných Heřmanicích má v nejhlubším místě 36 metrů a podmínky se díky čistotě vody dají srovnat s viditelností v moři.
Bylinky pro děti / přednáška Milady Gilgové

Dnes
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

Svatováclavský hudební festival - Bach / Benda: Flétnové sonáty

Dnes
Celý MS kraj, Kostel sv. Vavřince, Paskov

Drahoušku, toužím po tobě / divadelní hra

22.09. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

VČELOJED s.r.o.

od 17 000 Kč/měsíc

Detail

NUMERICA s.r.o.

od 35 000 do 60 000 Kč/měsíc

Detail

Gurmán Sedlnice s.r.o.

od 30 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků