Veronika Bergrová, projektová manažerka Nadačního fondu Veolia: „Nadační fond Veolia je nadační fond pro skupinu Veolia ČR. Máme čtyři hlavní programy, které podporují seniory, ochranu životního prostředí, firemní dobrovolnictví zaměstnanců Veolie a potom program, kvůli kterému jsme se v Ostravě sešli. To je program Startér, který podporuje nově vznikající pracovní místa, nové podnikatele, nové řemeslníky.“
Pro koho jsou ty peníze určeny?
Veronika Bergrová, projektová manažerka Nadačního fondu Veolia: „Peníze ze Startéru jsou určeny pro řemeslníky, obecně řečeno pro nově vznikající pracovní místa. Ale nejsou to jen řemeslníci, jsou to třeba i alternativní vzdělávací instituce a soukromé školy.“
Vybíráte si nebo rozdáváte všem?
Veronika Bergrová, projektová manažerka Nadačního fondu Veolia: „Vybíráme, máme schvalovací výbor, který je složen z našich kolegů. Vybíráme projekty tak, aby zapadaly do našich pravidel a do cílů nadačního fondu.“
A proč to vlastně děláte?
Veronika Bergrová, projektová manažerka Nadačního fondu Veolia: „Původně to bylo na podporu zaměstnanosti v MS kraji, ale teď už chceme hlavně rozšířit řady řemeslníků, abychom podpořili nově vznikající pracovní místa.“
Letos na Ostravsku podpořil program vznik 50 pracovních míst částkou 2,5 milionu korun. Za celou dobu své existence pomohl Startér napříč ČR vytvořit 2 783 nových pracovních míst 133 miliony korun.
Zbyněk Pražák (SPOLU), náměstek primátora Ostravy: „Je to nesmírně důležitá akce. Ze strany Veolie je to velice vstřícný krok, když se snaží pomáhat lidem, kteří se snaží se sebou něco dělat a kteří mají pocit, že by se měli postarat sami o sebe. Je to i inspirace pro ostatní velké podniky.“
V jednacím sále ostravské Nové radnice byly předány symbolické šeky několika desítkám podnikatelů z Moravskoslezského kraje, kteří letos získali finanční podporu z programu Startér. V roce 2024 vzniklo v Moravskoslezském kraji s podporou Nadačního fondu 50 nových pracovních míst.
Pavla Slamečková, ředitelka Montessori ZŠ Úsměv Havířov: „Nadace dělá něco, co nedělá každý, projekt je perfektně připravený. Nám jako mnohaletým příjemcům to pomohlo hrozně moc k rozvoji školy.“
Na co ty peníze konkrétně používáte?
Pavla Slamečková, ředitelka Montessori ZŠ Úsměv Havířov: „Peníze používáme na podporu našich zaměstnanců zejména tím, že jim můžeme zakoupit vybavení jako stoly, lavice, výukové pomůcky.“
Jak to děláte, že se vám pokaždé podaří uspět?
Pavla Slamečková, ředitelka Montessori ZŠ Úsměv Havířov: „Možná je to tím, že se nám daří náš projekt. Zástupce nadace zveme na naše aktivity, mohou si ověřit, že to opravdu funguje.“
Každý, kdo chce z programu Startér podpořit své podnikání, musí být živnostníkem nebo fyzickou či právnickou osobou do 25 zaměstnanců vytvářející nové pracovní místo.
Michal Rusniok, podnikatel: „Začínám jako tesař. Zabývám se výrobou pergol, altánků, garážových stání a drobných dřevěných konstrukcí. Neoficiálně funguji 25 let, kdy pomáhám otci, ale teď začínám podnikat sám. Práce se dřevem mě baví, je to na čerstvém vzduchu, je to pro mě zároveň koníček. Obdržený obnos použiju na nákup přívěsného vozíku za auto, ať můžu přepravovat dřevo na stavbu.“
Byl nějaký příběh, který vás letos mimořádně zaujal?
Veronika Bergrová, projektová manažerka Nadačního fondu Veolia: „Těch příběhů je spousta, mě vždy nejvíce zaujmou klasická řemesla – tkadlena, paznehtář, čalounice. A samozřejmě krásné příběhy jsou z toho alternativního vzdělávání, příběhy spojené s dětmi.“
Letos program Startér podpořil v celé ČR celkem 91 pracovních míst, z nichž je devět pro osoby zdravotně znevýhodněné.