Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Ostrava a Krnov mají chytré odpadkové koše

  • Celý MS kraj,

Ohlásit nepořádek vedle košů a kontejnerů, nebo jen to, že je daná nádoba přeplněná, je teď jednodušší než dříve. A to díky novým samolepkám s QR kódy, které jsou součástí systému Zero Wate City. V Ostravě se s označenými koši potkáte v Porubě anebo na Jihu.

Na začátku byl nápad dvou studentů vysoké školy báňské jak ulehčit kampusu od odpadů. Následně se objevila iniciativa Moravskoslezského kraje vytvořit smart region a podporovat projekty, které k němu směřují. To byl impulz pro vznik aplikace Zero Waste City, se kterou tvůrci uspěli v soutěži o nejlepší chytrá řešení vyhlášené krajem. Získala první místo v kategorii Úspory. Do pilotního projektu se přihlásily dva ostravské obvody a Krnov.

Smysl aplikace je systém sdílení informací zodpovědným subjektům, dalo by se říct, že je to komunikační most mezi nimi a lidmi. Zero Wate City má několik funkcí, ale tou zásadní je, že každý kdo má aplikaci staženou v chytrém telefonu, může pomoci s udržením pořádku ve městě, ale zároveň získat spoustu dalších informací týkajících se třídní odpadu.

“Máte dvě možnosti, buď nasnímáte koš pomocí skeneru, anebo, protože už u koše stojíme blízko, tak systém automaticky pozná, že se jedná o tento koš a informace odešle příslušným pracovníkům. Ti pak s informacemi dále pracují”, říká autor projektu Zdeněk Polanský.

Koše se nebudou vysypávat okamžitě po obdržení signálu o naplněnosti, to by bylo neekonomické. Ale podněty lidí poslouží k zefektivnění svozu. Užívání chytrého systému upozorní ina místa, kde by bylo třeba koše na odpadky přidat anebo kde jich je naopak nadbytek. Zmapuje kolikrát byly některé z nich zničené anebo kde je nepořádek, včetně psích exkrementů.

Ostrava-Poruba se do projektu Zero Waste City přihlásila mezi prvními a po celém obvodě je aktuálně QR kódem označeno 750 košů. Systém tady budou testovat jeden rok zdarma.

“Je to v řádu několika dnů, co jsme koše označili, já osobně od projektu očekávám čistější Porubu”, dodává místostarosta Ostrava-Poruby Dalibor Malík (ČSSD). V současné době v Porubě koše vysypávají 3x týdně, vždy v úterý, středu a pátek. Radnice očekává, že po několika týdnech, až začnou lidé aplikaci využívat, změní zřejmě firma systém svozu.

“Pár oznámení máme, ale musíme si uvědomit, že to bude trvat nějakou dobu, než si na nový systém lidé zvyknou. Zatím se stává to, že občané si to zkoušejí a posílají nám informace o naplněnosti i tehdy, kdy koš není plný. Chce to čas, aby si to sedlo,” říká mluvčí obvodu Martin Otipka.

Vedle naplněnosti odpadkových košů anebo nepořádku kolem nich, zjistí uživatelé aplikace, jak se v daném městě třídí odpad, kde je nejbližší sběrný dvůr, ale také přehled kontejnerů na tříděný a velkoobjemový odpad. Systém aktuálně testuje 18% obyvatel MS kraje. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy