Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zátorští občané se na úpravy řeky Opavy těší

V našem zpravodajství vás pravidelně informujeme o přípravách budování protipovodňových opatření na horní Opavě, jejichž hlavní stavbou bude samozřejmě přehrada Nové Heřminovy. Jednou z obcí, ve které se řeka dočká úprav je i Zátor. Velká většina občanů prý plánované změny vítá.

13. května 1996 se přehnala nad Zátorem extrémně intenzivní bouřka. Během krátké doby napadlo 110 milimetrů srážek. Povodňová vlna pak doslova smetla část obce. Když za rok měla začít obnova, přišla další ještě hrozivější povodeň. Přehrada společně s dalšími opatřeními na Opavě by podobným událostem měla zabránit. “V Zátoru se jedná o dvě stavby pod vodním dílem Nové Heřminovy. Ta jedna je asi v úseku 500 metrů v Loučkách a ta druhá je v úseku 2 kilometrů, kde dojde k rozšíření, prohloubení a zkapacitnění koryta,” vysvětlil generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč.

Mnoho místních má řádění vody v živé paměti. Proto nyní plány na úpravy koryta a ostatní opatření vítají. “Myslím že to pomůže hlavně nám, lidem, co byli zatopeni,” přemýšlel jeden z místních obyvatel, který si přišel poslechnout besedu.

Právě Zátor bude asi nejvíce zasažen stavebních ruchem. Určitě více než Nové Heřminovy, kde bude stát samotná přehrada. “Obyvatelé to vesměs vítají pozitivně. Já tahle jednání využívám k tomu, aby byli informováni. Aby věděli, co je čeká a nemine, protože to stavební zatížení bude enormní,” řekla starostka Zátoru Salome Sýkorová.

Na setkání s občany Zátoru vysvětlovali odborníci, co všechno bude stavba znamenat. Na konci ale čeká obec bezpečná a čistá řeka, kterou budou moci využívat i k rekreaci.

Nahlásit chybu


K tématu
POE EDUCO, spol. s r. o., Ostrava, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Karviná, Opava
Ostrava
od 200 do 330 Kč/hod.

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail

Průmyslové montáže s.r.o.,
Ostrava
od 27 000 Kč/měsíc

Detail