Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zájem o školy s polským jazykem vyučovacím narůstá

V polských školách na území MS kraje narůstá počet žáků. Do prvních tříd se hlásí i děti z typicky českých rodin. Vyhledávané jsou především školy s menším počtem žáků, kde se učitelé mohou žákům věnovat individuálně.

Listina základních práv a svobod a zákon o právech příslušníků národnostních menšin definují nárok na vzdělání ve vlastním jazyce. V České republice tuto možnost uplatňuje pouze polská národnostní menšina. V MS kraji se mateřské, základní a střední školy s polským jazykem vyučovacím nacházejí na území okresů Frýdek - Místek a Karviná.

„Mateřské i základní školy s polským jazykem vyučovacím zřizují obce, tak, jak to je stanoveno v zákoně,“ vysvětlil náměstek hejtmana MS kraje Stanislav Folwarczny.

Zájem o vzdělání a výuku v polském jazyce v posledních letech narůstá jak v mateřských tak základních školách.

„Do našich polských škol přicházejí žáci z ryze českých rodin nebo například z rodin smíšených, kdy v dřívějších dobách rodiče zapisovali své děti do škol s českým vyučovacím jazykem,“ konstatoval ředitel školy v Horní Suché Bohdan Prymus.

Vyhledávané jsou zejména malotřídky se specifickým individuálním přístup. Například do první třídy stonavské polské základní školy v září nastoupí čtyři prvňáčci. Dva z nich doma mluví jen česky.

„Je tady individuálnější přístup a zároveň má češtinu i polštinu. Je to výhoda, jsme kousek od hranic.“ „Bude znát více jazyků, protože je tady i angličtina,“ odůvodnili své rozhodnutí rodiče těchto žáků.

Navíc, prostřednictvím svých dětí se v polštině zdokonalují i rodiče.
SHF: Velkolepá komorní hra

27.09. 17:00
Celý MS kraj, Zámek, kaple Nalezení sv. Kříže, Nová Horka u Studénky

Bylinky pro děti / přednáška Milady Gilgové

29.09. 17:00
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

PLNOU PAROU VPŘED! – 130 let železniční trati Studénka - Bílovec

03.10. 10:00
Celý MS kraj, prostranství mezi Domem dětí a mládeže Bílovec a ZŠ Komenského, Bílovec

ARAMARK, s.r.o. - Otrokovice

od 17 800 Kč/měsíc

Detail

Garnetaur s.r.o. - pracoviště

od 14 600 Kč/měsíc

Detail

MATEX PM, s.r.o. - 001

od 51 400 do 56 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků