Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sucho v Beskydech snižuje hladiny řek a ničí lesy

Ve vodních tocích Beskyd se snižuje hladina. Některé řeky jsou na deseti procentech zavodněnosti oproti běžnému stavu v tomto období. Nejvíce patrné je to na řece Ostravici a Olši. Velké sucho už se podepsalo také na lesních porostech, které schnou a musí se ve velkém kácet.

Extrémně suché jarní počasí už se ve velkém podepisuje na stavu přírody. Povodí Odry nedávno informovalo, že hladiny řek jsou na velmi nízké úrovni. Nejvíce je to patrné na řekách tekoucích z Beskyd. Situaci nevyřeší jen pár přeháněk, chtělo by to vytrvalý déšť. Ten ale během letošního jara do našeho kraje zatím pořádně nezavítal.

"Letošní duben se projevuje velice výraznou vysokou teplotou, zároveň jsou minimální srážky, takže tato kombinace způsobuje pokles průtoku vody v tocích. Je to cítit zvláště v Beskydech, kde jsme na desíti nebo dvaceti procentech průměrných stavů, které se vyskytují v dubnu. Extrémní nedostatek, když to vezmeme k tomu dubnovému období je v Ostravici a v Olši. Tam ještě za ta období opravdu nebyl sledován tak nízký průtok," říká technický ředitel Povodí Odry Petr Březina.

Začátek května situaci mírně změnil, na většině území se proháněly bouřky a místy za doprovodu vydatného deště, ty ale trvaly krátkou dobu. Pokud shrneme celé jarní období, dá se mluvit o extrémním suchu, Povodí Odry eviduje meziroční úbytek vody i v nádržích, které podnik spravuje.

"Nedostatek vody z našeho pohledu se projevuje hlavně snižováním hladiny v nádržích, tam ten proces začal neobvykle letos v dubnu. Když si to porovnáme s jinými roky, tak třeba i v roce dva tisíce patnáct, kdy jsme měli v regionu extrémní sucho, tak ta situace se začala zhoršovat až v polovině května," vysvětluje Petr Březina.

Snížení hladiny v nádržích evidují na Morávce, v Žermanicích a v Těrlicku. Díky jarnímu tání jsou ale plné nádrže Slezská Harta a Kružberk. O přerušení dodávky vody se tak zatím vůbec není nutné bavit.

"Nádrže na to jsou připraveny, v případě, že by ta situace trvala do začátku prázdnin, začali bychom se s odběrateli vody, vodárenskými společnostmi, bavit o nějakých opatřeních, jsme připraveni tomuto čelit přibližně do konce roku," uzavírá Petr Březina.

Sucho ale není patrné jen na vodních tocích, dochází kvůli němu k masivnímu úhynu lesních porostů, které při nedostatku vláhy nedokážou čelit škůdcům jako je kůrovec nebo václavka. I turisté si už všimli, že na mnoha prostranstvích v Beskydech místo šumícího lesa, na který byli zvyklí, svítí do nebe čerstvé kruhy pařezů. Z mapy porostů totiž mizí velké množství lesních ploch, které bylo třeba rychle vytěžit, aby se škůdci nerozšiřovali. Podle Lesů České republiky je ale situace natolik vážná, že je předpoklad, že se neujmou ani nové sazenice z letošního jarního zalesňování. Lesníci se snaží situaci zlepšit opatřeními, která zadrží vodu v krajině, podle nich je také potřeba zvýšit poměr listnatých stromů s hlubšími kořeny jako je bříza, jeřáb nebo osika.

Nahlásit chybu


K tématu
Centrum sociálních služeb Jih, příspěvková organizace - Ostrava
Ostrava
od 19 090 do 27 570 Kč/měsíc

Detail

Witkowitz Mechanica, a.s. - Ostrava
Ostrava
od 28 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Z-Group bus a.s., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 45 000 Kč/měsíc

Detail