Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdlantu n. Ostravicí oslavili 400 let železárenství

Už čtyři sta let je Frýdlant nad Ostravicí pevně spjat s železárenstvím. Toto velkolepé výročí bylo třeba náležitě oslavit. Nejvýznamnější železárenská firma v regionu proto uspořádala den otevřených dveří a návštěvníkům nabídla bohatý hudební program plný zábavy a dobrého občerstvení.

"Pro lidi jsme tady připravili celou řadu kulturních atrakcí, koncertů, mají tady možnost se občerstvit a hlavně se podívat, jak se posunula technologie naší firmy dejme tomu v těch uplynulých dvaceti letech. Můžou samozřejmě se podívat na všechny technologie, které tady jsou, to znamená dvě automatické linky, indukční pece, cídírna, tryskáče, automatické broušení odlitků, to co v podstatě je naše současná technologie," říká jednatel firmy a organizátor akce Miroslav Ďorď.

Kromě toho, že se mohli lidé projít po prostorách výrobní haly, mohli být také svědky něčeho, co se jen tak nevidí. Organizátoři oslav se rozhodli návštěvníkům ukázat, jak se slévá tekutá litina. Zájem byl obrovský, organizátoři proto museli dbát vysokých bezpečnostních opatření, pro případ, že by litina prskala, museli se všichni držet v bezpečné vzdálenosti.

"Celá řada lidí nevěděla, že železo může téct, my jim chceme ukázat, co je základ slévárenství, to znamená ukázat, že železo litina teče. Že vyplňuje nějakou dutinu, že se z toho dělá v podstatě forma. Ta litina se vylévá při teplotě zhruba tisíc pět set stupňů a lidé tak uvidí ten základ slévárenství," říká Ďorď.

Ještě před tím se mohli lidé také podívat, jak se z litina stahuje takzvaná struska, tedy odpad, který se v litině vytvoří a protože je lehký, vyplave na povrch ze kterého ho zkušení pracovníci umí stáhnout, jak také obecenstvu předvedli. Ti, kteří dali přednost zábavě a občerstvení, si u toho mohli užít přísun dobré hudby. Například si mohli s revivalovou kapelou zazpívat hity Michala Tučného.
The Backwards: World Beatles Show / koncert

20.11. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Vánoční koncerty Miroslava Beinhauera

13.12. 17:00
Celý MS kraj, Zámek Hradec nad Moravicí - Velká dvorana

RPSC ideas s.r.o.

od 22 000 Kč/měsíc

Detail

KARIMPEX - STROJÍRNY, s.r.o.

od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

CROWN FOODS, s.r.o.

od 14 600 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Japonské dny v Ostravě

Více PR článků