Reklama

Zámek Fryštát se přenesl do roku 1848

Karvinský zámek Fryštát nabídl návštěvníkům možnost podívat se do roku 1848. Připraveny byly modely biedermeierovské módy, divadelní i taneční vystoupení. Autentičnost té doby dodaly výjevy z klasického románu Aloise Jiráska.

Reklama

Filosofská historie aneb revoluční rok 1848. S tímto lákadlem vstoupil karvinský zámek Fryštát do letní sezóny. Návštěvníci se o víkendu do doby Aloise Jiráska mohli přenést právě tady.

“Je to rok revoluční, po celé Evropě probíhaly revoluční boje, jednotlivé národy bojovaly za samostatnost,” řekla Ingrid Szczypková, vedoucí oddělení marketingu a školství MMK.

Každý návštěvník se mohl podívat, jak v té době oblékala služebná šlechtičnu, jak komplikované to bylo. Ukázku připravil spolek Elegenatních dam z Brna, který se zabývá přehlídkou historické módy a dobového oblékání.

“Oblečení celé té dávné historie bylo složeno z poměrně členitého spodního prádla, jediná vrstva, která byla na tělo, byla prací z vlny nebo lnu. Potom už byl složitý korzet, který dával tvar tomu tělu,” řekla Irena Vlahovičová, členka Spolku elegantních dam.

Nosily se i spodničky s dráty, aby bylo dosaženo co nejširší sukně.

“Co se týče pocitů, ta veškeré ty pratelné části jsou příjemné na tělo. jemné, ale co se týče korzetu, tak aby docílil toho nejužšího tvar v pase, tak tam se těžko dýchá,” řekla Jarmila Hubrová, členka Spolku elegantních dam.

Návštěvníci se mohli podívat například na tance, které se v té době tančily na plesech, Majálesech a zábavách.
Baškohrátky / závod netradičních plavidel

17.08. 10:00 - 27.06. 2:47
Celý MS kraj, Areál přehrady Baška

GulášFest v Bašce

31.08. 16:00 - 27.06. 2:47
Celý MS kraj, Areál přehrady Baška

Otevření nové školy v obci Baška s Jaroslavem Uhlířem

02.09. 8:15 - 27.06. 2:47
Celý MS kraj, Základní škola Baška

SMOBEZ s.r.o.
Frýdek-Místek
od 94 Kč

Detail

Fontána, příspěvková organizace
Opava
od 7 555 Kč do 8 160 Kč

Detail

Vlastimil Mamčář
Ostrava-město
od 29 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu