Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zámek Fryštát se přenesl do roku 1848

Karvinský zámek Fryštát nabídl návštěvníkům možnost podívat se do roku 1848. Připraveny byly modely biedermeierovské módy, divadelní i taneční vystoupení. Autentičnost té doby dodaly výjevy z klasického románu Aloise Jiráska.

Filosofská historie aneb revoluční rok 1848. S tímto lákadlem vstoupil karvinský zámek Fryštát do letní sezóny. Návštěvníci se o víkendu do doby Aloise Jiráska mohli přenést právě tady.

“Je to rok revoluční, po celé Evropě probíhaly revoluční boje, jednotlivé národy bojovaly za samostatnost,” řekla Ingrid Szczypková, vedoucí oddělení marketingu a školství MMK.

Každý návštěvník se mohl podívat, jak v té době oblékala služebná šlechtičnu, jak komplikované to bylo. Ukázku připravil spolek Elegenatních dam z Brna, který se zabývá přehlídkou historické módy a dobového oblékání.

“Oblečení celé té dávné historie bylo složeno z poměrně členitého spodního prádla, jediná vrstva, která byla na tělo, byla prací z vlny nebo lnu. Potom už byl složitý korzet, který dával tvar tomu tělu,” řekla Irena Vlahovičová, členka Spolku elegantních dam.

Nosily se i spodničky s dráty, aby bylo dosaženo co nejširší sukně.

“Co se týče pocitů, ta veškeré ty pratelné části jsou příjemné na tělo. jemné, ale co se týče korzetu, tak aby docílil toho nejužšího tvar v pase, tak tam se těžko dýchá,” řekla Jarmila Hubrová, členka Spolku elegantních dam.

Návštěvníci se mohli podívat například na tance, které se v té době tančily na plesech, Majálesech a zábavách.

Nahlásit chybu
HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail

DELTA facility, s.r.o. - Hasičská zbrojnice Ostrava - Dubina
Ostrava
od 8 650 Kč/měsíc

Detail

SCAN LINE s. r. o. - Třinec
Třinec
od 33 000 do 38 000 Kč/měsíc

Detail