V Dětmarovicích zamořil soused vedlejší zahradu

Až k soudu se dostal sousedský spor z Dětmarovic na Karvinsku. Majitel jednoho domu totiž prý fekáliemi z odpadu znečistil sousedovi celý pozemek. Má zamořenou studnu i rybník a příliš neprospívá ani zeleň. Muž ale tvrdí, že fekálie stékají ze sousední pastviny. Úřady si problém přehazují mezi sebou.

Radina pana Telegy žije v domku v Dětmarovicích 11 let. V posledním roce ale zažívají se svým sousedem doslova peklo. Vše začalo, když si na zahradě budovali rybník a překopli trubku, se které vytékaly fekálie. Soused totiž místo do žumpy odváděl odpad trativodem. Nově to vyřešil to tak, že prý trubku přemístil na svůj pozemek a fekálie je začaly zamořovat ještě více. “Studna je otrávená nejméně na dvě generace, jak se vyjádřili z hygieny, rybník jste viděli. Rostliny jsou mrtvé už druhým rokem,”  řekl majitel rodinného domku Marián Telega.

Pan Telega se nejprve snažil se sousedem dohodnout. Ten ale jakékoliv pochybení popírá a tvrdí, že žumpu vyváží a odtok prý zalepil montážní pěnou. “Nikdy jsme nikomu nic neznečistili. Studnu jim znečistila tady ta pastvina,” vysvětlil soused Jiří Krajina.  

Jenže půda je prý už natolik zamořená, že každý déšť znamená další fekálie. Jediným řešením prý je, půdu odtěžit a sanovat. To by ale musel nařídit stavební úřad a nebo soud. “To bylo kolečko. My nemáme pravomoce, my nemáme pravomoce. Od stavebního úřadu, přes životní prostředí, přes inspekci životního prostředí a skončila jsem na stavebním úřadě,” kroutila hlavou majitelka rodinného domku Denisa Telegová.

Kromě zamoření půdy se samozřejmě zvýšila i vlhkost ve sklepě a ten začal plesnivět. Sousedský spor bude pravděpodobně muset vyřešit soud. Případem budeme dále sledovat.
Valaši na Těšínsku / výstava

28.03. 16:00 - 29.03. 18:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Michal Ptáček – Plastiky / výstava

06.04. 16:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

Beskydy 8x jinak / výstava

19.04. 9:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

DELTA facility, s.r.o.
Karviná
od 6 700 Kč

Detail

Beskydské uzeniny, a.s.
Ostrava-město
od 21 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků