V Thajsku pomáhal také záchranář z Hlučína

V minulém týdnu jistě mnoho z nás s napětím sledovalo záchrannou operaci v Thajsku, kde v jeskyni uvízlo 12 mladých fotbalistů s trenérem. Pomoc nabídla i Česká republika, která disponuje čerpadly schopnými přečerpat obrovské množství vody. V Thajsku byl proto i člen záchranného hasičského útvaru z Hlučína David Kareš.

Zástupce velitele záchranného útvaru hasičů z Hlučína David Kareš odcestoval do Thajska ještě s kolegou z Prahy. Tam je přivítali s vděčností, protože nabídli velkokapacitní čerpadla. Jde o mobilní zařízení, která jsou schopna přečerpat i 1500 litrů za vteřinu a využívají se při povodních. Ukázalo se, že jejich využití ale nebude možné. “Zjistili jsme, že v té jeskyni je velmi špatný přístup. Podmínky byly velmi zlé. To místo bylo malé, přístupová cesta vedla po schodech v hlíně a kamenech. Nasazení velkokapacitních čerpadel bylo nemožné,”  řekl zástupce velitele záchranného útvaru v Hlučíně David Kareš.

Záchranáři se ale nevzdali a pod hrozbou blížících se dešťů vymysleli záložní plán. “V řádu dvou hodin jsme navrhli možnost vyslání odřadu o síle 15 mužů a 15 čerpadel, která by byla elektrická a menší, aby se do jeskyně vešla,” vysvětlil Kareš.

Naštěstí se podle místních stal zázrak a deště nepřišly. Mohla tak začít unikátní záchranná operace, při které bylo všech třináct fotbalistů vytaženo z jeskynního komplexu. “Naši pomoci v tu chvíli nebylo potřeba. Odlétali jsme 2 hodiny poté, co byl vytažen poslední chlapec,” dodal záchranář.

Monzunové deště nakonec přece jen začaly. To už ale byli všichni v bezpečí a naši záchranáři odlétali z letiště v Bangkoku.
Valaši na Těšínsku / výstava

28.03. 16:00 - 29.03. 18:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Michal Ptáček – Plastiky / výstava

06.04. 16:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

Beskydy 8x jinak / výstava

19.04. 9:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

UNISTAD spol. s r. o.
Nový Jičín
od 16 280 Kč

Detail

HFG FINANCE s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků