Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zdravotníci zachránili dítě, které se topilo v Těrlicku

Krásné slunečné počasí láká k vodě tisíce lidí a to samozřejmě zvyšuje i nebezpečí tonutí. V minulém týdnu museli zdravotníci pomoci čtyřletému dítěti, které se topilo v bazénu v Těrlicku. Proto jsme pro vás dnes připravili rady a zásady první pomoci právě u malých dětí, která má svá specifika.

Pracovníci krajského operačního střediska zdravotnické záchranné služby převzali v pátek 3. srpna tísňové volání z Těrlicka. Ve venkovním bazénu na zahradě u rodinného domku se topilo malé dítě dítě. Na místo okamžitě vzlétl záchranářský vrtulník. “Operátorka vedla laické zachránce  k poskytování telefonicky asistované neodkladné resuscitaci. Lékař po příjezdu zjistil, že stav dítěte je život ohrožující a dýchání nedostatečné. zahájil podávání léků, chlapce zaintuboval a převedl na přístrojem řízenou ventilaci,” popal záchranu mluvčí ZZS MS kraje Lukáš Humpl.

Dítě se podařilo zachránit a dnes je mimo ohrožení života. Záchrana malých děti při tonutí je náročná a má odlišnosti oproti záchraně dospělých. Nejprve samozřejmě uvolníme dýchací cesty a zakloníme hlavu. “U dětí do 18 let se vždy provádí 5 umělých záchranných vdechů při příchodu a ověření toho, že pacient nedýchá, tak 5 krát vdechneme. U dospělých toto paušálně neprovádíme,” vysvětlil instruktor zdravotnických záchranářů Petr Jaššo.

Pokud si nejste postupem jisti, je nejlepší dát telefon na hlasitý odposlech a nechat si radit od operátora linky záchranné služby. “Svůj běžný obsah úst vdechneme do pacienta a následně zahájíme kardiopulmonální resuscitaci, čili stlačování hrudníku v poměru 30 stlačení a 2 vdechy,” dodal Jaššo.

I v těchto případech je nejlepší prevence. Tedy pokud máte na zahradě bazén a nebo jste u vody, nenechávejte malé děti bez dozoru.

Nahlásit chybu


K tématu
X - servis park s.r.o.- Ostrava
Ostrava
od 51 500 do 51 500 Kč/měsíc

Detail

Průmyslové montáže s.r.o.,
Ostrava
od 27 000 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail