Zdravotníci zachránili dítě, které se topilo v Těrlicku

Krásné slunečné počasí láká k vodě tisíce lidí a to samozřejmě zvyšuje i nebezpečí tonutí. V minulém týdnu museli zdravotníci pomoci čtyřletému dítěti, které se topilo v bazénu v Těrlicku. Proto jsme pro vás dnes připravili rady a zásady první pomoci právě u malých dětí, která má svá specifika.

Reklama

Pracovníci krajského operačního střediska zdravotnické záchranné služby převzali v pátek 3. srpna tísňové volání z Těrlicka. Ve venkovním bazénu na zahradě u rodinného domku se topilo malé dítě dítě. Na místo okamžitě vzlétl záchranářský vrtulník. “Operátorka vedla laické zachránce  k poskytování telefonicky asistované neodkladné resuscitaci. Lékař po příjezdu zjistil, že stav dítěte je život ohrožující a dýchání nedostatečné. zahájil podávání léků, chlapce zaintuboval a převedl na přístrojem řízenou ventilaci,” popal záchranu mluvčí ZZS MS kraje Lukáš Humpl.

Dítě se podařilo zachránit a dnes je mimo ohrožení života. Záchrana malých děti při tonutí je náročná a má odlišnosti oproti záchraně dospělých. Nejprve samozřejmě uvolníme dýchací cesty a zakloníme hlavu. “U dětí do 18 let se vždy provádí 5 umělých záchranných vdechů při příchodu a ověření toho, že pacient nedýchá, tak 5 krát vdechneme. U dospělých toto paušálně neprovádíme,” vysvětlil instruktor zdravotnických záchranářů Petr Jaššo.

Pokud si nejste postupem jisti, je nejlepší dát telefon na hlasitý odposlech a nechat si radit od operátora linky záchranné služby. “Svůj běžný obsah úst vdechneme do pacienta a následně zahájíme kardiopulmonální resuscitaci, čili stlačování hrudníku v poměru 30 stlačení a 2 vdechy,” dodal Jaššo.

I v těchto případech je nejlepší prevence. Tedy pokud máte na zahradě bazén a nebo jste u vody, nenechávejte malé děti bez dozoru.
Hudební maraton Leoše Janáčka

25.10. 19:00 - 28.10. 21:00
Celý MS kraj, Ostrava, Hukvaldy

Martin Tomis
Frýdek-Místek
od 12 500 Kč

Detail

Michal Dresler
Nový Jičín
od 13 500 Kč do 25 000 Kč

Detail

RPM Service s.r.o.
Bruntál
od 78 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu