Zdravotníci zachránili dítě, které se topilo v Těrlicku

Krásné slunečné počasí láká k vodě tisíce lidí a to samozřejmě zvyšuje i nebezpečí tonutí. V minulém týdnu museli zdravotníci pomoci čtyřletému dítěti, které se topilo v bazénu v Těrlicku. Proto jsme pro vás dnes připravili rady a zásady první pomoci právě u malých dětí, která má svá specifika.

Reklama

Pracovníci krajského operačního střediska zdravotnické záchranné služby převzali v pátek 3. srpna tísňové volání z Těrlicka. Ve venkovním bazénu na zahradě u rodinného domku se topilo malé dítě dítě. Na místo okamžitě vzlétl záchranářský vrtulník. “Operátorka vedla laické zachránce  k poskytování telefonicky asistované neodkladné resuscitaci. Lékař po příjezdu zjistil, že stav dítěte je život ohrožující a dýchání nedostatečné. zahájil podávání léků, chlapce zaintuboval a převedl na přístrojem řízenou ventilaci,” popal záchranu mluvčí ZZS MS kraje Lukáš Humpl.

Dítě se podařilo zachránit a dnes je mimo ohrožení života. Záchrana malých děti při tonutí je náročná a má odlišnosti oproti záchraně dospělých. Nejprve samozřejmě uvolníme dýchací cesty a zakloníme hlavu. “U dětí do 18 let se vždy provádí 5 umělých záchranných vdechů při příchodu a ověření toho, že pacient nedýchá, tak 5 krát vdechneme. U dospělých toto paušálně neprovádíme,” vysvětlil instruktor zdravotnických záchranářů Petr Jaššo.

Pokud si nejste postupem jisti, je nejlepší dát telefon na hlasitý odposlech a nechat si radit od operátora linky záchranné služby. “Svůj běžný obsah úst vdechneme do pacienta a následně zahájíme kardiopulmonální resuscitaci, čili stlačování hrudníku v poměru 30 stlačení a 2 vdechy,” dodal Jaššo.

I v těchto případech je nejlepší prevence. Tedy pokud máte na zahradě bazén a nebo jste u vody, nenechávejte malé děti bez dozoru.
Hudební maraton Leoše Janáčka

25.10. 19:00 - 28.10. 21:00
Celý MS kraj, Ostrava, Hukvaldy

MPM -QUALITY v.o.s.
Nový Jičín
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

ECOPAK, spol. s r.o.
Ostrava-město
od 12 200 Kč

Detail

GS Caltex Czech, s.r.o.
Karviná
od 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu