Setkávání účastníkům tragédie ve Studénce pomáhají

Jak už z našeho středečního zpravodajství víte, 8.8. uplynulo přesně 10 let od chvíle, kdy ve Studénce po nárazu vlaku do rozestavěné mostní konstrukce zahynulo 8 lidí a mnoho dalších bylo zraněno. Spousta z nich se celé roky stále schází, což jim prý pomáhá prožitou hrůzu překonat.

Reklama

Každoroční setkání přímých účastníků a pozůstalých po obětech železniční tragédie ve Studénce má pevné datum 8. srpna. Stejný je i čas. Nehoda se stala krátce po půl jedenácté a tak se u památníku scházejí kolem 11. Alespoň většina z nich. Setkávání jim pomáhá v dalším životě. “Od začátku mi pomáhá o tom mluvit. Stejné pocity mám i s těmi lidmi, které mám kolem sebe,” říká organizátorka setkání Naděžda Tomčíková a strojvedoucí vlaku Jiří Šindelář dodává: “Rád se setkávám se všem, ale někteří mi tady chybí.”

Mnozí z cestujících osudného vlaku Comenius museli vyhledat pomoc psychologa a někteří to dělají dodnes. Právě setkávání je dobrou terapií i podle odborníků. “Možná je to poprvé, co se toho někdo takhle statečně chopil jako paní Tomčíková a zorganizoval lidi. Znamená to, že se nepomáhá shora, ale že si pomáhají lidi sami, protože oni sami nejlépe vědí, co znamená tohle prožít a být na to sám je blbé. Když se dají dohromady, vznikne dojem nejsme na to sami a společně to zvládneme,” říká psycholožka Bohumila  Baštecká, která byla u nehody od začátku.

Mezi některými z cestujících vzniklo dokonce i přátelství. Všichni se shodují v tom, že by jim velice pomohlo, kdyby byli už konečně potrestáni viníci neštěstí.
Hudební maraton Leoše Janáčka

25.10. 19:00 - 28.10. 21:00
Celý MS kraj, Ostrava, Hukvaldy

Martin Tomis
Frýdek-Místek
od 12 500 Kč

Detail

Michal Dresler
Nový Jičín
od 13 500 Kč do 25 000 Kč

Detail

RPM Service s.r.o.
Bruntál
od 78 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu