Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Setkávání účastníkům tragédie ve Studénce pomáhají

Jak už z našeho středečního zpravodajství víte, 8.8. uplynulo přesně 10 let od chvíle, kdy ve Studénce po nárazu vlaku do rozestavěné mostní konstrukce zahynulo 8 lidí a mnoho dalších bylo zraněno. Spousta z nich se celé roky stále schází, což jim prý pomáhá prožitou hrůzu překonat.

Každoroční setkání přímých účastníků a pozůstalých po obětech železniční tragédie ve Studénce má pevné datum 8. srpna. Stejný je i čas. Nehoda se stala krátce po půl jedenácté a tak se u památníku scházejí kolem 11. Alespoň většina z nich. Setkávání jim pomáhá v dalším životě. “Od začátku mi pomáhá o tom mluvit. Stejné pocity mám i s těmi lidmi, které mám kolem sebe,” říká organizátorka setkání Naděžda Tomčíková a strojvedoucí vlaku Jiří Šindelář dodává: “Rád se setkávám se všem, ale někteří mi tady chybí.”

Mnozí z cestujících osudného vlaku Comenius museli vyhledat pomoc psychologa a někteří to dělají dodnes. Právě setkávání je dobrou terapií i podle odborníků. “Možná je to poprvé, co se toho někdo takhle statečně chopil jako paní Tomčíková a zorganizoval lidi. Znamená to, že se nepomáhá shora, ale že si pomáhají lidi sami, protože oni sami nejlépe vědí, co znamená tohle prožít a být na to sám je blbé. Když se dají dohromady, vznikne dojem nejsme na to sami a společně to zvládneme,” říká psycholožka Bohumila  Baštecká, která byla u nehody od začátku.

Mezi některými z cestujících vzniklo dokonce i přátelství. Všichni se shodují v tom, že by jim velice pomohlo, kdyby byli už konečně potrestáni viníci neštěstí.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy