Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V doubravském kostele byly uloženy ostatky sv. Hedviky

Svatá Hedvika, jejíž svátek podle liturgického kalendáře připadá na 16. říjen, je nejen patronkou Slezska, ale celé ostravsko-opavské diecéze. Této světici je zasvěcen i stodvacet let starý kostel v Doubravě. V něm jsou nově uloženy i ostatky svaté Hedviky.

„Svatá Hedviko, oroduj za nás.“ Tato prosba se linula během bohoslužby v doubravském kostele, který je zasvěcen právě svaté Hedvice, patronce Slezska a celé ostravsko-opavské diecéze. Tento stodvacet let starý chrám je nyní navíc obohacen o ostatky této světice.

„Svatá Hedvika žila na přelomu 12. a 13. století. Sama založila klášter, bylo to v Třebnici, kousek od Wroclavi v Polsku, kde i sama dožila. Zde jsou uloženy její tělesné ostatky a bylo pro nás velkou ctí, když jsme požádali, tak jsme malou část z těchto relikvií dostali i pro náš doubravský kostel, který je pouze jeden z pěti na celé Moravě zasvěcen této patronce Slezska, vévodkyni a matce chudých. Svatá Hedvika totiž vynikala velkou milosrdnou láskou k potřebným lidem a domnívám se, že tento velký vzkaz pro naši dobu, kde je stále mnohou nuzných, nás její životní příklad může inspirovat v tom, abychom pomáhali těm nejpotřebnějším,“ řekl administrátor doubravské farnosti Marcel Puvák.

„To, že jsme instalovali ostatky svaté Hedviky do kostela svaté Hedviky v Doubravě, který si připomíná 120. výročí svého posvěcení, pro mě osobně znamená, že tyto ostatky patronky Slezska, patronky naší diecéze a zdejšího kostela, odkazují na to, že máme nějakou minulost, máme nějaké kořeny, že se tady z generace na generaci předává víra. Ty ostatky svaté Hedviky pro nás mohou být připomínkou jakési zodpovědnosti za ten dar víry a za jeho předání další generaci,“ konstatoval pomocný biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David.

„Já si myslím, že je to obrovské vyznamenání nejen pro obec Doubravu, ale pro celý náš Moravskoslezský kraj, protože je to něco mimořádného. Kdo byl na pouti v Třebnici, tak ví, že je to opravdu významná osobnost pro celé Slezsko.“ „Je to velká vzácnost, které si všichni doubraváci váží. I ti, kteří dneska na mši nebyli,“ řekli po bohoslužbě věřící.

„Je to krásná věc pro stodvacetileté výročí vysvěcení našeho kostela. Pro nás, jako pro obec Doubrava je to velká čest,“ dodal starosta obce Pavel Krsek.

Ostatky svaté Hedviky jsou v rámci naší diecéze uloženy také v katedrále Božského Spasitele v Ostravě.

Nahlásit chybu
JOB FACTORY s.r.o. - Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 22 500 do 27 000 Kč/měsíc

Detail

BSC stav s.r.o.;
Ostrava
od 19 700 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail