67letému pánovi z Bohumína zavolal na pevnou linku neznámý člověk a byl velmi dotčený, že ho důchodce nepoznal. Když vyslovil jméno svého příbuzného, podvodník se okamžitě chytil, řekl, že je nachlazený a potřebuje peníze na notáře. Slíbil, že je brzy vrátí. Senior je měl předat jinému notáři. To také udělal. Načež brzy zjistil, že přišel o 270 tisíc korun. Podobných případů je mnoho, jen bajky podvodníků jsou různé. "Já bych mohl získat to auto za 220 tisíc a je to výborná cena," vzpomíná důchodkyně na nepovedený pokus o podvod. U soudu v Ostravě - Porubě nám pak jeden z podvedených seniorů popsal případ, kdy se podvod povedl: "Říkala, že je v šoku a že způsobila dopravní nehodu a že potřebuje 70 tisíc korun."
V minulých dnech byla podobně okradena i 84letá žena. Ta vydala nejen veškeré úspory, ale i zlaté šperky. "Celková škoda byla vyčíslena na 200 tisíc korun," říká mluvčí PČR Ostrava Lukáš Kendzior.
Policisté proto znovu nabádají k opatrnosti. Po telefonu by senioři neměli sdělovat žádné osobní informace. "Také by měli zvážit koho a zdali vůbec někoho pustit do svého obydlí. Žádost o finanční prostředky si okamžitě ověřte se svými skutečnými příbuznými," dodává policista.
V případě jakýchkoliv pochyb okamžitě volejte bezplatnou policejní linku 158. Podvodníci si oběti tipují v telefonních seznamech pevných linek podle křestních jmen, která se dnes téměř nepoužívají.