Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: V Ostravě se zpracovává gastroodpad ze škol

Celý MS kraj |

V Ostravě se zpracovává bioodpad ze školních kuchyní a stravoven. Po loňském pilotním projektu, do kterého se zapojilo 22 školních jídelen, se budou zbytky jídla na dva roky zpracovávat v ostrém provozu od 55 zařízení. Ze skládek tak ubudou plastové nádoby s biologicky rozložitelnými zbytky, které se dají zpracovat. Konečným produktem je kvalitní humus.

Ještě loni si většina školských zařízení řešila bioodpad z jídelen samostatně. Způsobů jak se zbytků jídel zbavit bylo několik. Objednat si svoz u odpadové společnosti, dohodnout se s místními zemědělci, případně odložit gastroodpad do popelnic na směsný komunální odpad, tedy ne vždy v souladu s platnou legislativou. Od letoška je to jinak. Jídelny jsou vybaveny speciálními nádobami, do kterých ukládají gastroodpad.

“Gastroodpad se odváží z uzavřené místnosti, kde máme sběrné nádoby, které se každé odpoledne čistí. Akorát je to teď jednodušší, daleko čištější a paní kuchařky jsou spokojenější, protože to pro ně není žádný stres. Odpad se odváží třikrát týdně, takže nemusí řešit, jestli se jim vejde do nádob nebo ne,” říká s úsměvem Hana Ostřanská, ředitelka ZŠ Vrchlického v Ostravě-Radvanicích.

“Pracovnice školních jídelen by měly vědět co do nádob patří, ale teď na začátku se potýkáme s problémy. Občas mezi gastroodpadem skončí například rukavice, což nás mrzí, protože při dalším zpracování to dělá velké problémy,” posteskla si mluvčí OZO Vladimíra Karasová.

Nádoby se zbytky sváží pracovníci OZO Ostrava co dva dny. Hygienická norma totiž ukládá, zpracovat gastroodpad do 48 hodin od jeho vytvoření. Do všech škol tak třikrát týdně putují čisté nádoby výměnou za naplněné. Ty se shromažďují v zařízení na zpracování biologicky rozložitelného odpadu. Tady se nejdříve nádoby zváží a uloží v chladících boxech s předepsanou teplotou sedm stupňů Celsia.

“Celý proces začíná podrcením materiálu na frakci 0,12. Tato hmota putuje do záchytné vany, pak je přečerpáván do tak zvané lžíce a následně se převáží do jednotlivých fermentorů. Tady se už podrcený gastroodpad přimíchá k zakládce, která je ve fermentorech už připravena,” komentuje zpracování gastroodpadu Kristýna Tomsová, jednatelka INGEA recyklace, s.r.o.

Do jednoho fermentoru se rozmělněný gastroodpad k zakládce přidává pět dní, pak se celý box uzavře a probíhá pětidenní proces fermentace. Jeho výsledkem je tak zvaný fermentát, který je zdravotně nezávadný. Jeho pouť pokračuje uložením na dozrávací plochy. Za několik měsíců z něj bude kvalitní kompost. “Poslední fáze zpracování biologicky rozložitelných odpadů probíhá venku. Na první pohled je zřejmé, že už je charakter výrobku úplně jiný než na počátku. Je to už výrobek použitelný pro zemědělskou činnost nebo smíchaný se substráty je využitelný na rekultivační stavby,” říká s úsměvem jednatelka firmy Tomsová.

Cirkulace zbytků ze školních jídelen je uzavřena. Jen málokdo by hádal, že tento kompost byl před pár měsíci zbytkem jídla. Z 55 školských zařízení v Ostravě se takto zpracuje 30 tun gastroodpadu měsíčně.

“Je to ekologický způsob likvidace gastroodpadu protože jinak by skončil na skládce, a to nikdo nechce. I z hlediska hygieny a dalších legislativních předpisů je to jediná správná cesta,” říká s úsměvem Kateřina Šebestová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy.

Zbytky jídla ze školních jídelen se tímto způsobem budou zpracovávat dva roky. Ostravskou městskou pokladnu bude projekt stát čtyři a půl milionu korun bez DPH.

Nahlásit chybu


Neurologové MNO získali Diamantové ocenění v iktové péči

Neurologové z Iktového centra Městské nemocnice Ostrava se pyšní nejvyšším Diamantovým oceněním za péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou. Ocenění získali již po několikáté a je důkazem, že patří ke špičce ve svém oboru.

Anonym vyhrožoval střelbou na Filozofické fakultě v Ostravě, policie ho dopadla

Včera 14:28 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Policisté dnes přijali informaci o možné hrozbě střelby na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Všechny její budovy nechali okamžitě evakuovat a zároveň pátrali po původci anonymního oznámení. Ten byl následně ve spolupráci se zásahovou jednotkou zadržen.

O komentované prohlídky Bredy je velký zájem. Nabízejí i pohled ze střechy památkově chráněné budovy

Včera 13:27 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava spustila komentované prohlídky bývalého obchodního domu Breda. Lidé tak mají jedinečnou příležitost prohlédnout si tento památkově chráněný objekt od přízemí až po střechu.

Policisté poskytli první pomoc kolabujícímu diabetikovi v Třinci

Včera 11:47 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Dva policejní instruktoři pomohli u záchrany kolabujícího diabetika. Vraceli se zrovna z výcviku střelecké přípravy, když registrovali na chodníku v Třinci ležícího muže. Okolní svědci už přivolali sanitku a policisté využili svých znalostí a zdravotnického vybavení, aby muži poskytli první pomoc do příjezdu záchranářů.

Děti ze ZŠ K. Světlé v Havířově měly o týden delší prázdniny, další škola otevře až 16. září

V Havířově dostaly dvě školy výjimku od ministerstva školství, která povoluje pozdější začátek školního roku. Radnice totiž pokračuje v modernizaci budov. Jedna ze škol bude mít prázdniny až do 16. září.

Složky IZS darovaly v Ostravě krev. Mnozí členové jsou pravidelní dárci

Nedostatek krve trápí snad všechny nemocnice v celé zemi a proto je každý dárce důležitý. Krevní centrum v Ostravě proto uvítalo akci členů složek Integrovaného záchranného systému "I Tobě koluje v žilách naše krev!", v rámci které přišli darovat krev.

Mladý řidič se těžce zranil po nárazu auta do stromu u Frenštátu pod Radhoštěm

Včera 9:30 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala v úterý večer u vážné dopravní nehody u Frenštátu pod Radhoštěm. Auto tam narazilo do stromu a dvacetiletého řidiče musel s těžkým zraněním přepravit do nemocnice vrtulník.

Unikátní projekt Nové Lauby je dokončen. Blok domů v centru Ostravy nabízí 83 bytů

10. září 2024 10:30 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Blok obytným domů v historickém centru Ostravy - Nové Lauby je dokončen. Projekt byl vybudován unikátní kombinací veřejných a soukromých financích s tím, že nyní Ostrava část bytů vlastní. Domy zaplnily proluku, která byla využívána jako parkoviště.

Děti z Jablunkova si na festivalu vybíraly sporty, kterým by se chtěly věnovat

Ve sportovním areálu v Bělé se v neděli konal už 3. ročník Festivalu sportu. Děti si mohly vyzkoušet různé sporty a zjistit, zda by se některému chtěly věnovat aktivně.

Další veřejné prostranství v Karviné prošlo výraznou proměnou

10. září 2024 16:36 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

V Karviné skončila další modernizace veřejného prostranství. Tentokrát proměnou prošel prostor mezi tř. 17. listopadu a ulicí Nedbalovou.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. října 2024 od 30 000 do 38 000 Kč/měsíc

Interna MNO nabízí po rekonstrukci větší komfort

Interna Městské nemocnice Ostrava funguje v novém moderním prostředí. Po rekonstrukci se z náhradních prostor v rámci nemocnice přesunula do zmodernizovaného pavilonu E.

Piráti v MS kraji kandidují s podporou Zelených. Lídryní kandidátky je Zuzana Klusová

O hlasy voličů v Moravskoslezském kraji se bude ucházet také Česká pirátská strana, kteří si za svou lídryni zvolila Zuzanu Klusovou z Karviné. Piráti chtějí v regionu zlepšit pracovní i životní podmínky natolik, aby už lidé neodcházeli do jiných částí země.

Chceme nadále podporovat jak neziskové organizace, tak i města a obce, říká Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK

Koalice SPOLU chce v následujícím volebním období podpořit stavbu dalšího domova pro seniory a podle L. Curyla (KDU-ČSL) bude pokračovat v pomoci seniorům, ale i handicapovaným spoluobčanům.

Přímá volba hejtmanů a hlavně odvolatelnost má velký vliv na kvalitu vedení toho kraje, tvrdí Jan Síla, lídr SPD, Trikolory a PRO

Jan Síla (SPD) říká, že formou přímé demokracie je mimo jiné přímá volba a odvolatelnost politika. Výhoda tohoto systému je v tom, že přinutí toho, kdo byl zvolen, pracovat pro ty, kteří ho zvolili. Systém má podle Síly nevýhodu. Mohlo by se stát, že by politika lidé odvolali a nastal by zmatek.

Kraj není transparentní, tvrdí Zuzana Klusová, lídryně Pirátů v MS kraji

10. září 2024 19:00 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková | Volební studio 2024

Piráti prosazují ústy lídryně Klusové, aby projekty byly vybírány tak, aby nikdo neměl pochybnost, že směřují k nějakému předem danému cíli. Do procesu musí být podle Klusové transparentně zapojeni všichni. Navrhuje debaty s lidmi.

Razovské překážky jsou netradičním registrovaným závodem pro děti i dospělé. Konaly se již podruhé

10. září 2024 17:37 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Obec Razová na břehu Slezské Harty se může pyšnit aktivním sportovním klubem Sokol. Ten tady pořádá různé neobvyklé a nové sportovní akce. Jednou z nich je oficiální závod Českého atletického svazu v netradiční disciplíně, s názvem Razovské překážky.

EKO MAGAZÍN: V Ostravě se zpracovává gastroodpad ze škol
Vydáno 21. března 2019 8:42, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
V Ostravě se zpracovává bioodpad ze školních kuchyní a stravoven. Po loňském pilotním projektu, do kterého se zapojilo 22 školních jídelen, se budou zbytky jídla na dva roky zpracovávat v ostrém provozu od 55 zařízení. Ze skládek tak ubudou plastové nádoby s biologicky rozložitelnými zbytky, které se dají zpracovat. Konečným produktem je kvalitní humus.

Ještě loni si většina školských zařízení řešila bioodpad z jídelen samostatně. Způsobů jak se zbytků jídel zbavit bylo několik. Objednat si svoz u odpadové společnosti, dohodnout se s místními zemědělci, případně odložit gastroodpad do popelnic na směsný komunální odpad, tedy ne vždy v souladu s platnou legislativou. Od letoška je to jinak. Jídelny jsou vybaveny speciálními nádobami, do kterých ukládají gastroodpad.

“Gastroodpad se odváží z uzavřené místnosti, kde máme sběrné nádoby, které se každé odpoledne čistí. Akorát je to teď jednodušší, daleko čištější a paní kuchařky jsou spokojenější, protože to pro ně není žádný stres. Odpad se odváží třikrát týdně, takže nemusí řešit, jestli se jim vejde do nádob nebo ne,” říká s úsměvem Hana Ostřanská, ředitelka ZŠ Vrchlického v Ostravě-Radvanicích.

“Pracovnice školních jídelen by měly vědět co do nádob patří, ale teď na začátku se potýkáme s problémy. Občas mezi gastroodpadem skončí například rukavice, což nás mrzí, protože při dalším zpracování to dělá velké problémy,” posteskla si mluvčí OZO Vladimíra Karasová.

Nádoby se zbytky sváží pracovníci OZO Ostrava co dva dny. Hygienická norma totiž ukládá, zpracovat gastroodpad do 48 hodin od jeho vytvoření. Do všech škol tak třikrát týdně putují čisté nádoby výměnou za naplněné. Ty se shromažďují v zařízení na zpracování biologicky rozložitelného odpadu. Tady se nejdříve nádoby zváží a uloží v chladících boxech s předepsanou teplotou sedm stupňů Celsia.

“Celý proces začíná podrcením materiálu na frakci 0,12. Tato hmota putuje do záchytné vany, pak je přečerpáván do tak zvané lžíce a následně se převáží do jednotlivých fermentorů. Tady se už podrcený gastroodpad přimíchá k zakládce, která je ve fermentorech už připravena,” komentuje zpracování gastroodpadu Kristýna Tomsová, jednatelka INGEA recyklace, s.r.o.

Do jednoho fermentoru se rozmělněný gastroodpad k zakládce přidává pět dní, pak se celý box uzavře a probíhá pětidenní proces fermentace. Jeho výsledkem je tak zvaný fermentát, který je zdravotně nezávadný. Jeho pouť pokračuje uložením na dozrávací plochy. Za několik měsíců z něj bude kvalitní kompost. “Poslední fáze zpracování biologicky rozložitelných odpadů probíhá venku. Na první pohled je zřejmé, že už je charakter výrobku úplně jiný než na počátku. Je to už výrobek použitelný pro zemědělskou činnost nebo smíchaný se substráty je využitelný na rekultivační stavby,” říká s úsměvem jednatelka firmy Tomsová.

Cirkulace zbytků ze školních jídelen je uzavřena. Jen málokdo by hádal, že tento kompost byl před pár měsíci zbytkem jídla. Z 55 školských zařízení v Ostravě se takto zpracuje 30 tun gastroodpadu měsíčně.

“Je to ekologický způsob likvidace gastroodpadu protože jinak by skončil na skládce, a to nikdo nechce. I z hlediska hygieny a dalších legislativních předpisů je to jediná správná cesta,” říká s úsměvem Kateřina Šebestová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy.

Zbytky jídla ze školních jídelen se tímto způsobem budou zpracovávat dva roky. Ostravskou městskou pokladnu bude projekt stát čtyři a půl milionu korun bez DPH.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000015631/eko-magazin-v-ostrave-se-zpracovava-gastroodpad-ze-skol