Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do kin míří unikátní válečný dokument televize Polar

České země byly v průběhu historie dějištěm mnoha krvavých střetů. Žádný z nich ale nebyl tak zničující a masivní jako Ostravská operace. Její průběh připomene na velkém plátně nový dokument z dílny televize Polar.

Ofenzíva Rudé armády spolu s československými vojáky, tankisty a letci začala v březnu roku 1945 a mířila skrz polské Slezsko přes Sudety do nitra Protektorátu. Jejím cílem bylo osvobodit Ostravsko a připravit tak Třetí říši o poslední funkční průmyslové centrum. V cestě jim ovšem stála jak odhodlaná nacistická armáda, tak důmyslné obranné linie včetně československého opevnění, kterého se Němci zmocnili po Mnichovské dohodě před začátkem války. Střetu se zúčastnilo čtyři sta tisíc vojáků a stovky obrněnců.

Televize Polar o této historické události natočila dokumentární film. Cesta od prvního námětu k hotovému snímku trvala téměř dva roky. Do projektu se zapojili významní  historici, kteří rekonstruovali průběh operace do velkého detailu. Scénáře a režie se ujal dokumentarista Jaroslav Korytář. Pod jeho vedením se podařilo najít v archivech unikátní a dosud neviděné záběry z bojů na celém území. Ty doplnily hrané scény, špičková počítačová animace a filmové triky, díky kterým ožily staré fotografie. Komentář načetl osvědčený hlas válečných dokumentů herec Pavel Rímský.

Dokumentární film nazvaný Bitva o Ostravsko 1945 teď vyráží z přítmí střižny přímo k vám. Premiéra pro širokou veřejnost proběhne 30. dubna od 16:30 v Kině Luna v Ostravě-Výškovicích. Stane se tak na den přesně 74 let poté, co právě těmito místy pronikly československé tanky na území okupované Ostravy. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy