Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Jeseníkách zachraňují žáby před koly aut

Děti ze základní školy v Andělské hoře zachraňují žáby. Ty v jarním období opouštějí svá zimoviště a míří k rybníkům. Často ale umírají pod koly aut. V cestě za vodou jim totiž mnohdy stojí frekventované silnice.

Už i žáby se probudily ze zimního spánku a hromadně se přesouvají do rybníků. Nastalo období jejich rozmnožování. V Jeseníkách se jim v tuto dobu věnují jak ekologové, tak děti. A to v místech, kde žáby musí překonávat rušné silnice. Například ve Vrbně pod Pradědem, ve Městě Albrechticích, nebo v Andělské Hoře.

“Žáby v Andělské Hoře, konkrétně ropuchy obecné Bufo Bufo sbíráme na jaře, konkrétně konec března a v průběhu dubna z toho důvodu, že přichází vlastně jejich období rozmnožování. Většina z nich, které zachráníme přechodem přes cestu, která vede z Andělské Hory do Vrbna, tak chodí z tamté hory Annaberku, kde vlastně přezimovávají,” říká Eva Kyšová, učitelka  

Počet nasbíraných žab záleží na počasí. Čím více prší, tím jich je více.

“Někdy jsme jich schopni za den tak 100,200, někdy, když zaprší, tak i přes 300. Letos se to pomaličku sbírá z důvodu sucha a že se často vlastně ochlazuje,” dodává Eva Kyšová, učitelka  

Děti ze ZŠ Andělská hora chodí sbírat žáby denně, jednou jdou deváťáci, podruhé třeťáci, další den pak třeba šesťáci. Postupně se tak vystřídá celá škola.

Nasbírali jsme..ani jednu, ale já se nebojím žab. Samička je větší a samec menší.”

“Jé líbí, žabiček se nebojím, ale lekl jsem se jich. Já se jich vždycky leknu.”

“Nebojím se žab, ale baví mě je sbírat a občas se leknu. Chodím se koukat s kamarádkama a jak jsou na trávě, tak je hodíme do vody.”

“Sbírám celkově poprvé ty žáby, nikdy jsem jakože je tak na blízko neviděla, jako někdy se jich leknu, ale jakože nebojím se jich”

“Trochu mi připadají, že se jich bojím, ale zvládám to.”

Chodí se každý den mezi půl 8 až 10 hodinou z toho důvodu, že kdyby bylo teplo, ať se nám ty žáby neuškvaří v těch kyblících, ale chodí se prostě podle toho , podle rozvrhu./// Ale chodí se i o víkendu a to má službu vždy někdo z učitelů,” uvádí Eva Kyšová, učitelka  

Letos škola slaví 10 let od zavedení tohoto projektu. Za tu dobu zachránila bezmála 7 tisíc žab. Poslední dva roky ale nemají úlovek ani tisícovku. Mohou za to sucho a kůrovec.

Takže uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. Je možné, že potom v budoucnu, asi do 5 let ty ropuchy budou chodit se skokanama u Kraví hory, kde je ještě jakoby souvislý les a tam nahoře už nebudou mít dost vlhka. Vypadá to, že se přesouvají, ale co mám zprávy z Vrbna pod Pradědem nebo z oblasti Mikulovic, tak celkově letos je jich málo a vypadá to. že do letošních počtů právě zasáhlo i toto.

Nejvíce žab letos děti přenesly 5.dubna, kdy bylo teplo a lehce pršelo. A  to kolem stovky.

Nahlásit chybu
SAVETI Facility Management s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 120 Kč/hod.

Detail

VÍTKOVICE, a.s. - Ostrava
Ostrava
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

SAVETI Facility Management s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 120 Kč/hod.

Detail