MS kraj chce kvůli škodlivému jmelí změnit zákon

Moravskoslezský kraj je podle odborníků regionem nejhůře zasaženým škodlivým jmelím. Tento parazit ve velkém likviduje listnaté stromy a úřady nemají zákonnou možnost jak proti němu zasáhnout. Proto chce vedení kraje navrhnout změnu zákona, aby mohl být zásah proti škůdcům nařízen.

Jmelí zná každý spíše jako tradiční vánoční ozdobu, než jako nenápadného zabijáka dřevin. Jenže v našem kraji už se tento parazit natolik rozšířil, že na podzim a v zimě, když není listí, stačí zvednout hlavu a jistě ho někde v okolí uvidíte. Úřady bohužel nemají možnost nařídit vlastníkům stromů parazita zlikvidovat a proto chce vedení Moravskoslezského kraje prosadit změnu zákona. "Jmelí je velký problém. Bohužel nepatří mezi škůdce, takže nelze nikomu nařídit, aby se začal jmelí zbavovat v okamžiku, kdy napadne jeho stromy. Zákonem chceme vyřešit, aby jmelí bylo mezi vyjmenovanými škůdci,"  vysvětluje hejtman Ivo Vondrák. 

Změna legislativy by umožnila zasahovat účinněji nejen proti jmelí, ale i proti škůdcům jako jsou lýkožrout smrkový, bekyně, korovnice a nebo i některým houbám. "Největší výskyt jmelí je opravdu v MS kraji. My jsme zahájili pilotní program do operačního programu, který je na schválení na AOPK, abychom mohli žádat o dotace," dodává náměstkyně hejtmana Jaroslava Uvírová.

Vedení kraje už návrh na změnu legislativy projednalo na svazu měst a obcí, asociací krajů a snahu podporuje i ministr životního prostředí Richard Brabec. Zastupitelé iniciativu schválili a ve sněmovně ji chce hejtman předložit co nejdříve. 
XIII. Hodoňovický masopust

22.02. 13:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

Tři v háji / divadelní představení

04.03. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Spisovatelé do knihoven: Kateřina Rudčenková / beseda

05.03. 18:00
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

Vatrala s.r.o. - pracoviště okres Domažlice

od 14 600 Kč/měsíc

Detail

FORDEX s.r.o. - Praha-východ

od 14 800 Kč/měsíc

Detail

INTERBOR s.r.o. - okres Pardubice

od 16 200 do 16 800 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků