Reklama

MS kraj chce kvůli škodlivému jmelí změnit zákon

Moravskoslezský kraj je podle odborníků regionem nejhůře zasaženým škodlivým jmelím. Tento parazit ve velkém likviduje listnaté stromy a úřady nemají zákonnou možnost jak proti němu zasáhnout. Proto chce vedení kraje navrhnout změnu zákona, aby mohl být zásah proti škůdcům nařízen.

Reklama

Jmelí zná každý spíše jako tradiční vánoční ozdobu, než jako nenápadného zabijáka dřevin. Jenže v našem kraji už se tento parazit natolik rozšířil, že na podzim a v zimě, když není listí, stačí zvednout hlavu a jistě ho někde v okolí uvidíte. Úřady bohužel nemají možnost nařídit vlastníkům stromů parazita zlikvidovat a proto chce vedení Moravskoslezského kraje prosadit změnu zákona. "Jmelí je velký problém. Bohužel nepatří mezi škůdce, takže nelze nikomu nařídit, aby se začal jmelí zbavovat v okamžiku, kdy napadne jeho stromy. Zákonem chceme vyřešit, aby jmelí bylo mezi vyjmenovanými škůdci,"  vysvětluje hejtman Ivo Vondrák. 

Změna legislativy by umožnila zasahovat účinněji nejen proti jmelí, ale i proti škůdcům jako jsou lýkožrout smrkový, bekyně, korovnice a nebo i některým houbám. "Největší výskyt jmelí je opravdu v MS kraji. My jsme zahájili pilotní program do operačního programu, který je na schválení na AOPK, abychom mohli žádat o dotace," dodává náměstkyně hejtmana Jaroslava Uvírová.

Vedení kraje už návrh na změnu legislativy projednalo na svazu měst a obcí, asociací krajů a snahu podporuje i ministr životního prostředí Richard Brabec. Zastupitelé iniciativu schválili a ve sněmovně ji chce hejtman předložit co nejdříve. 
Valaši na Těšínsku / výstava

28.03. 16:00 - 29.03. 18:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Obléhání nedobytné pevnosti / bitva o hrad Hukvaldy

20.07. 13:00 - 21.07. 14:00
Celý MS kraj, Hrad Hukvaldy

Baškohrátky / závod netradičních plavidel

17.08. 10:00 - 16.07. 17:03
Celý MS kraj, Areál přehrady Baška

Stavby IZOtrade s.r.o.
Nový Jičín
od 18 000 Kč

Detail

SMOBEZ s.r.o.
Frýdek-Místek
od 94 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu