Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vítězný návrh koncertní síně v Ostravě je z New Yorku

Koncertní síň v Ostravě bude navrhovat věhlasné architektonické studio Stevena Halla z New Yorku. Shodla se na tom porota, která hodnotila návrhy v architektonické soutěži. Moderní budova z oceli, dřeva a skla by se měla stát novou dominantou města i celého kraje.

Ostrava bude mít do 5 let novou dominantu. Měla by se jí stát unikátní koncertní síň, která vzešla ze světové architektonické soutěže. Podle vedení města nejvýznamnější v celé historii města. Srovnatelné pouze se stavbou nové radnice. Budovu bude navrhovat Steven Hall z New Yorku. "Je známý tím, že si hraje se světlem, pracuje s moderními technologiemi přesto, že je mu přes 70 let, ale nebrání mu to udělat zcela ikonickou stavbu," říká primátor Ostravy Tomáš Macura. 

Porota ve druhém závěrečném kole vybírala ze 4 návrhů a všechny prý byly na té nejvyšší úrovni. Steven Hall ale dal svému návrhu něco navíc. "Je to konstrukce, která je vynesena ze zadní části od parku do přední. Velmi výrazně se tam pracuje s ocelí a sklem," popisuje náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Hala se stane novým domovem Janáčkovy filharmonie, která v podstatě nikdy neměla vlastní koncertní síň. "Vznik koncertního sálu posunuje orchestr a obecně kulturu ve městě do naprosto jiných měřítek. Orchestr může mnohem lépe pracovat se zvukem a vyniknou jeho silné stránky," uvádí ředitel Janáčkovy filharmonie Jan Žemla.

Na financování se bude podílet 300 miliony kraj, ministerstvo kultury 600 miliony a zbytek, tedy dalších 600 milionů, doplatí Ostrava. Hotovo by mělo být v roce 2024.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy