Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Podvodníci si půjčovali peníze na kradené doklady

Před senátem krajského soudu v Ostravě stanuli dva podvodníci, kteří si podle žaloby našli netradiční obživu. Pomocí ukradených dokladů si od nejrůznějších poskytovatelů úvěrů půjčovali peníze, které samozřejmě nevraceli. Celkem takto získali přes devět milionů korun.

Matouš Helegda přišel v roce 2015 v Ostravě o peněženku, ve které měl i doklady.Zřejmě mu byla ukradena. Vyřídil si nové a nic se nedělo. Jenže o téměř dva roky později se mu ozvala úvěrová společnost, že nesplácí půjčku, kterou si u nich vzal. Brzy mu došlo, co se asi stalo. "Zjistil jsem, že si na mně vzali tři úvěry, v hodnotě cca 100 tisíc korun," popsal jeden z poškozených Matouš Holegda.

A toto už jsou muži, kteří si podle žaloby ve skutečnosti peníze na kradené doklady vypůjčili. Tomáš Liszka a Milan Vacarda si prý během roku a půl podobným způsobem napůjčovali u několika bank a poskytovatelů úvěrů přes devět milionů korun. Celkem je zadokumentováno 169 případů. "Měli chtít od různých poskytovatelů financí získat finanční prostředky a užít je pro sebe, bez úmyslu je vracet," tlumočí žalobu mluvčí krajského soudu v Ostravě Klára Krystynová.

Jeden z obžalovaných si už odpykává trest za jiný zločin v Heřmanické věznici a druhý je ve vazbě. Oba ale vinu odmítají. "Nechci se k tomu vyjadřovat a můj klient to celou dobu popírá," uvádí obhájce Milana Vacardy.

Vzhledem k vysoké škodě, kterou podvodníci napáchali, jim hrozí až 8 let vězení. Lidé, jejichž doklady byly ukradeny, naštěstí nic splácet nemusejí. To čeká zřejmě obžalované po odsouzení. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy