Podle mezinárodní úmluvy CITES je chráněných více než 33 tisíc druhů. Nejde jen o živé organismy, ale i o jejich části a také výrobky z nich. Pokud si některý z těchto druhů chcete přivézt jako suvenýr z dovolené, porušíte zákon. Asi nejznámější jsou mořské korály, které inspektoři nacházejí schované v kufrech nejčastěji. Nesmějí se převážet třeba výrobky z želvoviny, slonoviny, drápy, zuby, kosti a dokonce v Praze zabavili inspektoři masti z přísadou z jesetera. "Zabavili jsme makeupy firmy Dermacol, které měly být nelegálně vyvezeny do Libanonu," popisuje ředitel ČIŽP Erik Geuss.
Loni inspektoři životního prostředí provedli 600 kontrol a udělili 200 pokut ve výši 650 tisíc korun. Mezi nimi byla i sankce za tyto šupiny největší sladkovodní ryby Arapaimy, které si chtěl přivézt cestovatel z Brazílie. Nepřivezl. Byly mu zabaveny. "Nic netušící turista si někde pořídil ty šupiny a chtěl si je přivézt. Pravděpodobnost odhalení na letišti, když něco takového máte v kufru je vysoká," dodává ředitel.
Zabaveno bylo v roce 2018 160 živých ohrožených živočichů a přes 2 tisíce výrobků a kusů neživých druhů. Nejvíce zásilek se zakázanými živočichy, rostlinami a produkty z nich pochází z Asie.