Suvenýr z dovolené vám mohou na letišti zabavit

Pokud se chystáte na dovolenou, teď dávejte dobrý pozor. Česká inspekce životního prostředí totiž varuje před dovozem suvenýrů, které jsou vyrobeny z rostlin či živočichů chráněných podle mezinárodní úmluvy. Nesmějí se převážet ani živí živočichové, či jejich části. Pokud se o to pokusíte, je pravděpodobné, že o ně na letišti přijdete.

Podle mezinárodní úmluvy CITES je chráněných více než 33 tisíc druhů. Nejde jen o živé organismy, ale i o jejich části a také výrobky z nich. Pokud si některý z těchto druhů chcete přivézt jako suvenýr z dovolené, porušíte zákon. Asi nejznámější jsou mořské korály, které inspektoři nacházejí schované v kufrech nejčastěji. Nesmějí se převážet třeba výrobky z želvoviny, slonoviny, drápy, zuby, kosti a dokonce v Praze zabavili inspektoři masti z přísadou z jesetera. "Zabavili jsme makeupy firmy Dermacol, které měly být nelegálně vyvezeny do Libanonu," popisuje ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Loni inspektoři životního prostředí provedli 600 kontrol a udělili 200 pokut ve výši 650 tisíc korun. Mezi nimi byla i sankce za tyto šupiny největší sladkovodní ryby Arapaimy, které si chtěl přivézt cestovatel z Brazílie. Nepřivezl. Byly mu zabaveny. "Nic netušící turista si někde pořídil ty šupiny a chtěl si je přivézt. Pravděpodobnost odhalení na letišti, když něco takového máte v kufru je vysoká," dodává ředitel. 

Zabaveno bylo v roce 2018 160 živých ohrožených živočichů a přes 2 tisíce výrobků a kusů neživých druhů. Nejvíce zásilek se zakázanými živočichy, rostlinami a produkty z nich pochází z Asie. 
Agatha Christie: Vražda v Orient expresu / premiéra inscenace

25.01. 17:30
Celý MS kraj, Těšínské divadlo, Český Těšín

Dětský Karneval v Bašce

Dnes
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

innogy WINTER RUN OSTRAVA / běžecký závod pro celou rodinu

08.02. 09:00
Celý MS kraj, Prokešovo náměstí Ostrava

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků