Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Závody jachet Bermuda Cup na přehradě Slezská Harta

K nejatraktivnějším událostem na přehradě Slezská Harta patří bezesporu závody jachet a plachetnic. Závod Bermuda Cup, pořádaný Českým svazem jachtařů, oddílem jachtingu Palkovice, se zde konal již počtrnácté a tradičně se těšil hojné účasti našich i polských jachtařů.

Bermuda Cup, stejně jako všechny jachtařské závody, se jezdí především na rychlost, velkou roli u zkušených jachtařů však hraje i taktika. Lodě mají za úkol obeplout trasu, stanovenou bójkami, nejčastěji ve tvaru trojúhelníku.

„Máme slušnou účast tady na Slezské Hartě děláme asi jako jediní závody kromě místních klubů, spadáme pod Český svaz jachtingu. Všechny lodní třídy mají stejná pravidla, která musí dodržovat, což jsou pravidla Českého svazu jachtingu,“ říká ředitel závodu Lukáš Vavrla.

Mezi závodícími posádkami se překvapivě objevila také kajutová plachetnice místního starosty s náměstkem hejtmana MS kraje. A nevedla si vůbec špatně.

„Přijel jsem podpořit všechny sportovce, co budou dneska na Slezské Hartě závodit, já jsem byl osloven místním starostou z Razové abych se rychle připravil na závod co se jede na Slezské Hartě no a tak jsem se rychle připravil, že jsem zde,“ říká náměstek hejtmana MS kraje Jan Krkoška (ANO).

„Jsem rád, že se Slezská Harta rozvíjí tak rychle a v takové míře, samozřejmě my z Razové to budeme podporovat. Voda je můj živel, jezdím rád na vodě a doufám, že bude skvělý vítr a že naše posádka zvítězí,“ dodává starosta Razové Ivan Fehervári (nez.)

„Jezdím, jezdím taky na vodě, mám loď, měl jsem i plachetnici, několikrát jsem se závodů účastnil ale bohužel letos budu jenom jako divák,“ doplňuje starosta Leskovce nad Moravicí Bedřich Buťák (nez.).

Na Bermuda Cup se sjely lodě tří lodních tříd, Fireball,(čti fajrbol), Finn a kajutové plachetnice.

„Fireball je dvouposádková loď a Finn je jednoposádková. Finn je jedna z největších jednoposádkových lodí, je to krásná loď, byla to olympijská třída bohužel vypadá to, že na další olympiádě už nebude. Fireball je nádherná rychlá loď dvouposádková, úžasná loď, krásná, stabilní, nádhera se na tom svézt a zvlášť v takovém větru jak je dneska,“ popisuje hlavní rozhodčí Vladimír Rozsypal.

Jachtařského závodu se účastnily posádky z celého kraje.

„Je to dvouposádková loď, může na ní jezdit od 12 let a tady do toho větru to bude krásný zážitek se na tom projet. My jsme ze Žermanické přehrady z jachtklubu Baník Ostrava,“ představuje jachtař Jaromír Kuřava.

„Máme loď Fireball a jsme smíchaná posádka z Frýdku Místku a Těrlicko,“ říká Vladimír Bílek

„Jsme Ostrava, oddíl Baník Ostrava a je to třída Fireball okruhová plachetnice,“ dodává jachtař Miroslav Běhal.

Celkovými vítězi 14. Bermuda Cupu se nakonec stali ve třídě Finn Ladislav Hyrš z Ostravy Poruby před Kamilem Ščerbou z pořádajícího oddílu Sokol Palkovice, ve třídě Fireball pak zvítězila Vendula Škráčková s Michalem Daňkem z Hlučína před Radimem Čudkem a Janem Šáňou z Českého Těšína.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy