Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Superauto hlučínských hasičů. Podívejte se, jak vypadá vůz, který umí hasit i v minovém poli

Možná nevíte, že v Hlučíně sídlí Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru. Jde sice o hasiče, ale jsou to specialisté, kteří disponují unikátní technikou, kterou běžné sbory nemají. Například vyprošťovací tanky, obojživelná vozidla a jejich největší chloubou je nová stříkačka Tatra Titan.

Záchranný útvar hasičského záchranného sboru v Hlučíně je využíván především v extrémních situacích a proto má i speciální techniku a vybavení. Jeřáby, zemní stroje, plavidla, obojživelná vozidla i vyprošťovací tanky.  Naposledy pomáhali hlučínští hasiči ve Strahovicích na Opavsku, kde po výbuchu v rodinném domě nařídil statik jeho ztržení. Speciální bagry to zvládly bez problémů. 

Nejnovějšími posilami jsou ale dvě zodolněné cisternové stříkačky Tatra Titan, které jsou téměř nezničitelné. V kabině to vypadá jako v autě od Batmana. Titan může bez obav hasit i v hořícím minovém poli, zamořeném bojovými chemickými látkami. "Umí to například samo vyhledat nejteplejší a nejstudenější bod. Třeba když hoří pařez, tak je to krásně vidět," ukazuje techniku řidič vozu.

Asi běžnější je ale pro Titana například hašení hořícího pole. Má totiž ohromnou nádrž na 12 tisíc litrů vody a nevadí mu ani, že stojí uprostřed ohně. Sám se totiž může ochladit. "Je stavěn jako technika odolná proti mechanickému poškození i vůči účinkům vysokých teplot," vysvětluje zástupce velitele Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně David Kareš.

Vozidla obsluhují tři muži a nemusejí přitom vůbec z kabiny. Jeden Titan stál 22 milionů korun a záchranný útvar má dva. Do budoucna se počítá ještě s jedním. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy