Záchrana tonoucího z vody? Hasiči to trénují i z vrtulníku

V našem zpravodajství vás informujeme i o případech, kdy musejí zdravotníci na pomoc lidem v nepřístupných lokalitách. K tomu využívají vrtulník a tzv. podvěs. Na tyto situace se nyní připravují i hasiči. Mají totiž k dispozici vrtulník policie a tak mohu pomoci i oni. Techniku je ale třeba dobře natrénovat.

Od jara 2017 slouží v našem kraji Letecká služba policie České republiky. K dispozici má vrtulník Bell, který je střídavě buď v Brně a nebo v Ostravě. Základnu má přímo v areálu centrální hasičské stanice v Zábřehu. Tento vrtulník využívají i hasiči. nejčastěji je to při požárech lesa, když pod něj zavěsí tzv. bambi vak. "Tento vrtulník létá nad hořící lesy a shazuje 6000 - 800 litrů na jeden zátah," vysvětluje mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Hasiči se ale učí, jak zachránit osobu z nepřístupného terénu nebo z vody. K tomuto cvičení využili uměle vytvořené jezero na rekultivované haldě v Ostravě-Hrabůvce.

Piloti nejprv nízko nad hladinou vysadili do vody záchranáře, který zajistil tonoucího figuranta a při dalším obletu k oběma mužům obsluha palubního jeřábu spustila dalšího zachránce, který zajistil vytažení z vody. "Vlastní vrtulníky nemáme, ale ve spolupráci s policejním vrtulníkem Bell často cvičíme a také vyjíždíme k zásahům při záchraně osob v nepřístupném terénu," potvrzuje mluvčí.

Hasiči letečtí záchranáři jsou dislokování především na stanici v Ostravě - Porubě, která je v rámci kraje předurčena pro všechny typy zásahů ve výškách a nad volnou hloubkou.
Valaši na Těšínsku / výstava

28.03. 16:00 - 29.03. 18:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Michal Ptáček – Plastiky / výstava

06.04. 16:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

Beskydy 8x jinak / výstava

19.04. 9:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

HELIS - KVĚTINY s.r.o.
Nový Jičín
od 35 000 Kč

Detail

Beskydská vodárenská s.r.o.
Frýdek-Místek
od 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků