Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Záchrana tonoucího z vody? Hasiči to trénují i z vrtulníku

V našem zpravodajství vás informujeme i o případech, kdy musejí zdravotníci na pomoc lidem v nepřístupných lokalitách. K tomu využívají vrtulník a tzv. podvěs. Na tyto situace se nyní připravují i hasiči. Mají totiž k dispozici vrtulník policie a tak mohu pomoci i oni. Techniku je ale třeba dobře natrénovat.

Od jara 2017 slouží v našem kraji Letecká služba policie České republiky. K dispozici má vrtulník Bell, který je střídavě buď v Brně a nebo v Ostravě. Základnu má přímo v areálu centrální hasičské stanice v Zábřehu. Tento vrtulník využívají i hasiči. nejčastěji je to při požárech lesa, když pod něj zavěsí tzv. bambi vak. "Tento vrtulník létá nad hořící lesy a shazuje 6000 - 800 litrů na jeden zátah," vysvětluje mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Hasiči se ale učí, jak zachránit osobu z nepřístupného terénu nebo z vody. K tomuto cvičení využili uměle vytvořené jezero na rekultivované haldě v Ostravě-Hrabůvce.

Piloti nejprv nízko nad hladinou vysadili do vody záchranáře, který zajistil tonoucího figuranta a při dalším obletu k oběma mužům obsluha palubního jeřábu spustila dalšího zachránce, který zajistil vytažení z vody. "Vlastní vrtulníky nemáme, ale ve spolupráci s policejním vrtulníkem Bell často cvičíme a také vyjíždíme k zásahům při záchraně osob v nepřístupném terénu," potvrzuje mluvčí.

Hasiči letečtí záchranáři jsou dislokování především na stanici v Ostravě - Porubě, která je v rámci kraje předurčena pro všechny typy zásahů ve výškách a nad volnou hloubkou.
Bocian / vernisáž výstavy v Muzeu Bílovec

09.07. 17:00
Celý MS kraj, Muzeum Bílovec

Herní odpoledne v Bílovci

16.07. 13:00
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

EXPEDIČNÍ KAMERA: festival outdoorových filmů v Bílovci

24.07. 21:00
Celý MS kraj, Letní kino v areálu zámku Bílovec

MetLife Europe d.a.c.- Tábor

od 40 000 do 80 000 Kč/měsíc

Detail

ECONET COMPUTERS spol. s r.o.

od 19 850 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

BOIS Opava a.s.

od 23 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků