Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Už víme, kdo nejlépe třídí. Odpadového Oskara získal Fulnek, je nejlepší v celém Česku

  • Celý MS kraj,

Odpadoví Oskaři jsou rozdaní. MS kraj má díky fulneckým skvěle třídícím občanům prvenství v celém Česku. Každý člověk tam vytřídí 99 kilogramů odpadu za rok, přičemž 55 procent dokážou fulnečtí znovu využít. Obyvatelé České republiky v průměru ročně vyhodí 270 kg odpadu, je to o 170 kilo více než v oskarovém Fulneku.

Česká republika má výrazně vyšší produkci směsného komunálního odpadu než vyspělé země. Češi v průměru ročně vyhodí 270 kg, zatímco například v Rakousku nebo v Německu je to 170 kg. Soutěž Odpadový Oskar, kterou pořádá Arnika,  má lidi upozornit na potřebu zodpovědného nakládání s odpady a zároveň obce motivovat ke snižování množství směsného odpadu.

“My vyhlašujeme soutěž Odpadový Oskar už pátým rokem. Podmínkou pro účast v soutěži pro města je dostat se pod 150 kg na osobu a rok, v rámci Česka se tam dostane 20 měst a jen tři města z MS kraje. A třeba takový Fulnek se pravidelně umisťuje na prvních dvou místech a je to v rámci ČR nejlepší umístění. Je to fenomén, je to jediné město, ve kterém se lidé s tříděním dostali pod 100 kg,” řekl Milan Havel z Arniky.

“Myslím si, že v oblasti odpadového hospodářství máme jako město Fulnek. Je to kombinace všeho, zapojujeme občany do třídění, máme kompostéry, sběrný dvůr, myslím, že je to výsledek celkové práce,” dodala s úsměvem starostka Fulneku Radka Krištofová (ČSSD).

Fulnek v kategorii měst nad 5000 obyvatel vyprodukuje v celé republice nejméně směsných odpadů. Lidé tam skvěle třídí a dokážou znovu využít až 55 % odpadů. To, že se jedná o výjimečný výsledek, dokládají čísla z dalších měst. Druhé místo obsadila Bystřice. Tamní obyvatelé vytřídí ročně zhruba o 36 kilo odpadů více, tedy 136,6 kg a recyklují 19%. Třetí Studénka vytřídí něco přes 147 kilogramů na obyvatele a znovu využije 40% odpadu ročně.

“Město Studénka se dlouhodobě umísťuje na předních místech. Je to dáno dlouhodobou dobrou prací s odpadovou firmou OZO. Byli jsme také jedni z prvních, kteří zahájili provoz sběrného dvora, kam občané mohou denně včetně víkendů vozit nebezpečný a velkoobjemový odpad zadarmo, tak ubývá odpadu, který se ještě separuje,” komentuje výsledky třídění odpadu místostarosta Lubomír Šobich (Studeňáci pro Studénku).

Donášková vzdálenost na sběrná místa se každoročně v MS kraji snižuje. Odborné studie totiž ukázaly, že lidé více třídí, pokud mají třídící hnízda kontejnerů na dosah. Ukazují to také čísla. Zatímco před patnácti lety vytřídil každý občan regionu průměrně necelých 20 kilogramů ročně, v minulém roce už to bylo 47 kilogramů separovaného odpadu. 

“Snižování množství komunálního odpadu je v plánu MS kraje.  Této práce si nesmírně vážím, vidím tady jedny a tytéž tváře, vidím na zástupcích měst, že to skutečně jde, když se do toho řádně opřou,” doplnila Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje. 

Kromě města Fulnek v Moravskoslezském kraji excelovaly Bocanovice v kategorii do 1000 obyvatel. Tamní lidé vytřídí 60 kilogramů odpadu ročně a dokážou znovu využít  18 % odpadů. Mezi městy do 5000 obyvatel obsadil první příčku Bukovec, kde místní vytřídí 85 kilo odpadu ročně a recyklují 30%.
The Backwards: World Beatles Show / koncert

07.05. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

WALBO ENGINEERING s.r.o.

od 30 000 Kč/měsíc

Detail

CZECH UNITE MONT s.r.o. - Hodonín

od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

ept connector s.r.o.

od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků