Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Řidičák na náklaďák bez jediné jízdy? Obžalovaní to prý v rámci rekvalifikací uměli zařídit

Senát krajského soudu v Ostravě řeší případy podvádění s dotacemi na rekvalifikační kurzy pro nezaměstnané. Provozovatelé dvou autoškol účtovali úřadu práce faktury za jízdy, které vůbec nebyly provedeny a nebo vykazovali mnohem větší počet hodin, než které na náklaďáku žáci ve skutečnosti najezdili.

Provozovatel ostravské autoškoly Tomáš Glatz je zřejmě nenapravitelný. V roce 2013 dostal u soudu tříletou podmínku za machinace s řidičskými průkazy a v úterý se u soudu vykrucoval znovu. Tentokrát je společně se svou manželkou a kolegyní ze spřátelené havířovské autoškoly obviněn z podvodu a poškození zájmů Evropské unie. "V rámci rekvalifikačních kurzů poskytovali úřadu práce nepravdivé skutečnosti o poskytování praktických jízd. České republice způsobili škodu asi půl milionu korun a Evropské unii necelé dva miliony," uvedla mluvčí krajského soudu Klára Krystynová.

Čtení obžaloby trvalo státnímu zástupci asi hodinu. Celkem je v ní popsáno přibližně 100 případů, kdy účastníci rekvalifikačního kurzu na řidičský průkaz na nákladní auto nedělali jízdy vůbec a nebo mnohem méně, než pak bylo účtováno úřadu práce. Na kurzy navíc úřadu přispívala Evropská unie. "Měli získávat řidičské oprávnění skupiny C a přitom měli provádět cvičné jízdy. Tyto prováděny nebyly, ale byly fakturovány," vysvětluje žalobce Marián Mácha.

Glatz u soudu řekl, že si není vědom ničeho nezákonného, nesrovnalosti v dokumentech označil za nepořádek, který mají na svědomí přímo učitelé. O ničem neví ani jeho žena a ani třetí obžalovaná. "Já jsem nic neudělala, takže k tomu nebudu nic vypovídat. Hledají se blbosti," hodnotí spis obžalovaná Iveta Galatíková. Obžalovaným hrozí až 8 let vězení. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy