Řidičák na náklaďák bez jediné jízdy? Obžalovaní to prý v rámci rekvalifikací uměli zařídit

Senát krajského soudu v Ostravě řeší případy podvádění s dotacemi na rekvalifikační kurzy pro nezaměstnané. Provozovatelé dvou autoškol účtovali úřadu práce faktury za jízdy, které vůbec nebyly provedeny a nebo vykazovali mnohem větší počet hodin, než které na náklaďáku žáci ve skutečnosti najezdili.

Provozovatel ostravské autoškoly Tomáš Glatz je zřejmě nenapravitelný. V roce 2013 dostal u soudu tříletou podmínku za machinace s řidičskými průkazy a v úterý se u soudu vykrucoval znovu. Tentokrát je společně se svou manželkou a kolegyní ze spřátelené havířovské autoškoly obviněn z podvodu a poškození zájmů Evropské unie. "V rámci rekvalifikačních kurzů poskytovali úřadu práce nepravdivé skutečnosti o poskytování praktických jízd. České republice způsobili škodu asi půl milionu korun a Evropské unii necelé dva miliony," uvedla mluvčí krajského soudu Klára Krystynová.

Čtení obžaloby trvalo státnímu zástupci asi hodinu. Celkem je v ní popsáno přibližně 100 případů, kdy účastníci rekvalifikačního kurzu na řidičský průkaz na nákladní auto nedělali jízdy vůbec a nebo mnohem méně, než pak bylo účtováno úřadu práce. Na kurzy navíc úřadu přispívala Evropská unie. "Měli získávat řidičské oprávnění skupiny C a přitom měli provádět cvičné jízdy. Tyto prováděny nebyly, ale byly fakturovány," vysvětluje žalobce Marián Mácha.

Glatz u soudu řekl, že si není vědom ničeho nezákonného, nesrovnalosti v dokumentech označil za nepořádek, který mají na svědomí přímo učitelé. O ničem neví ani jeho žena a ani třetí obžalovaná. "Já jsem nic neudělala, takže k tomu nebudu nic vypovídat. Hledají se blbosti," hodnotí spis obžalovaná Iveta Galatíková. Obžalovaným hrozí až 8 let vězení. 
Listopad v souvislostech / přednáška

Zítra 17:00 - 12.11. 16:53
Celý MS kraj, Obecní úřad, Baška

Den Poezie na téma Otevřete oči!

14.11. 16:00 - 12.11. 16:53
Celý MS kraj, Knihovna, Baška

POPELKA - Vánoční turné 2019 / muzikál na ledě

23.11. 14:00 - 12.11. 16:53
Celý MS kraj, Ostravar Aréna, Ostrava

Ledax Ostrava o.p.s.
Ostrava-město
od 30 000 Kč

Detail

HFG FINANCE s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Obaly Adamec a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků