Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V noci se stále jezdí načerno, Ostrava proto zpřísňuje noční režim v MHD. Asistentům pomáhají i strážníci

Ostravský dopravní podnik bojuje proti černým pasažérům nejen častějšími revizemi jízdenek, ale i akcemi asistentů přepravy, kteří do vozidel hromadné dopravy vůbec nevpustí lidi, kteří nemají u sebe platnou jízdenku nebo platební kartu. Nyní začali dělat kontroly i v noci.

Už dva roky slouží v ostravské městské hromadné dopravě asistenti přepravy. Pomáhají nastupovat handicapovaným, maminkám s kočárky, poskytují informace o možnostech dopravy po městě, střeží bezpečnost cestujících a samozřejmě kontrolují jízdenky. Pasažéry, kteří jízdenku nemají, vůbec nevpustí do vozidla. Na zastávkách kontrolují dodržování zákazu kouření. Asistenti budou nově jezdit i v noci, kdy stále ještě jezdí mnoho pasažérů na černo. "Kontrolují pasažéry bez jízdních dokladů, případně vylučují z přepravy cestující, kteří obtěžují ostatní cestující nebo narušují bezpečnou jízdu," vysvětluje mluvčí DPO Karolína Rycková.

Při noční akci pomáhali asistentům přepravy i strážníci městské policie. Často je jejich spolupráce nevyhnutná. Například, když cestující bez platné jízdenky odmítne vydat občanský průkaz. "Slouží ke zklidnění v případě nějakých problémů v dopravním prostředku a i pro občany, aby se cítili bezpečně," říká mluvčí MP Ostrava Michael Beneš. "Během hodiny a půl noční směny máme celkem zkontrolováno 199 osob, z toho 33 osob vyloučených a 28 osob nenastoupilo," vypočítává asistent přepravy Jan Mecner.

Během celé akce pak asistenti zkontrolovali 750 cestujících v 18 spojích. Z přepravy bylo vyloučeno 109 osob bez platné jízdenky. v současné době pracuje v Dopravním podniku Ostrava 59 asistentů přepravy. V průběhu dvou let už nachytali přes 150 tisíc černých pasažérů. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy