Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ministr vnitra ocenil dva hasiče z MSK, medaile převzali za sportovní výkony

Úterý 15. října patřilo nejlepším sportovcům Ministerstva vnitra. Mezi oceněnými nesměli chybět ani příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, kteří pravidelně vozí nejcennější kovy z řady evropských a světových mistrovství. Slavnostní večer se uskutečnil v Kongresovém sále České národní banky.

Letošní ocenění si odneslo reprezentační družstvo v disciplínách TFA, jehož součásti je i příslušník HZS MSK ze stanice Ostrava-Jih, ppor. Bc. Miroslav Šín. Dalším oceněným příslušníkem HZS MSK byl stržm. Daniel Klvaňa jako jednotlivec v požárním sportu. Skleněný pohár a diplomy si ocenění převzali z rukou náměstka generálního ředitele HZS ČR brig. gen. Františka Zadiny.

Reprezentační družstvo TFA 

V disciplínách TFA z anglického „Toughest Firefighter Alive“ volně přeloženo jako „nejtvrdší hasič přežívá“ nemají čeští hasiči konkurenci na evropské ani na světové úrovni. Dokazují to již řadu let a letos při Mistrovství Evropy a Mistrovství světa (tzv. Světových policejních a hasičských hrách) tomu nebylo jinak. Na stupních vítězů stojí vždy všichni závodníci ve všech věkových kategoriích. Z Německého Mönchengladbachu, kde se již pravidelně koná Mistrovství Evropy, přivezli závodníci zlato jak v jednotlivcích, tak i celkové prvenství a titul absolutních mistrů. V srpnu pak stejně skvělé výsledky předvedli hasičští „TFAčkaři“ i na světovém kolbišti v čínském Chengdu. V obrovské konkurenci (pro představu, Čína měla v rámci her přes tisícovku soutěžících) ovládli Češi hned první závod v disciplíně zvané Ultimate firefighter, kdy ukázali, že nemají ve světě konkurenci a nepustili nikoho na stupně vítězů. Cenné zlato pak vybojovali i v jednotlivcích a nejcennější kov si pověsili na krk opět i jako tým. 

Jednotlivec – požární sport stržm. Daniel Klvaňa 

Daniel Klvaňa je velikou nadějí a ve svém mladém věku už zároveň i hvězdou nejen Českého, ale i světového požárního sportu. V roce 2017 vybojoval v Tureckém Izmiru titul mistra světa v disciplíně běh na 100 metrů s překážkami. V letošním roce, člen Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, nejdříve vylepšil v této disciplíně Český halový rekord a v následujících měsících postupně i Český rekord pod otevřeným nebem a následně na mistrovství světa v Ruském Saratově i rekord světový. Ten má nyní hodnotu 14 sekund a 70 setin. Na tomto mistrovství získal Daniel Klvaňa stříbrnou medaili v běhu na 100 metrů překážek a byl členem reprezentačního družstva hasičů, které na tomto mistrovství obsadilo celkové třetí místo v hodnocení národů.

Mimo to se zároveň stal stříbrným v prestižním celoročním seriálu závodů Český pohár ve dvojboji, který spojuje dvě individuální hasičské disciplíny-běh na 100 metrů překážek a výstup do 4. podlaží cvičné věže s pomocí hákového žebříku.  Na stupních vítězů stáli hasičští borci právem společně s takovými sportovními esy jako je Martina Sáblíková, Adam Ondra nebo Jakub Tomeček.

text: tisková zpráva HZS MSK

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy