Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moravskoslezský kraj vyjednává v Bruselu peníze určené pro regiony postižené těžbou

Peníze, které by měly pomoct přejít od uhlí k nové ekonomice a také proměnit náš region. Moravskoslezský kraj je intenzivně vyjednává nejen na státní, ale i na evropské úrovni. V Bruselu je náš region v poslední době výrazně vidět.

Část uhelných dolů je zavřena a další budou končit. Regionů, které jsou postižené důlní činností je v Evropě 41, mezi nimi i ten náš. Moravskoslezský kraj chce proto získat co největší část evropských peněz, které budou po roce 2021 vyčleněny ve speciálním fondu. "

My jezdíme na pravidelná setkání, která jsou každé tři měsíce v Bruselu," vysvětluje krajský zastupitel a zmocněnec Zdeněk Karásek (ANO). "Musíme mít lokty a musíme si v podstatě ty peníze vybojovat," dodává náměstek hejtmana Moravskoslezského kraj Jan Krkoška (ANO). Náš kraj se proto spojil s ústeckým a karlovarským a tvrdí, že všechny strategické projekty jsou připraveny. "My máme projekty, které už se nastartovaly. To je například vybudování vysokoškolských pracovišť. U nás je to například centrum enviromentálních a energetických technologií. Je důležité podchytit trendy, které v energetice máme," říká hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Další nosným tématem je vodík. Kraj ho chce ve velkém získávat z koksárenských plynů a využívat jako energetický zdroj. Peníze by měly jít i do projektu Pohornická krajina 2030. "My chceme opravdu změnit náš kraj v region, který bude bohatý pro život. Jsme velmi dobře připraveni pro změnu," potvrzuje Jan Krkoška.

Peníze pro náš region slíbila také vláda, Moravskoslezský kraj je dostane v programu Restart. "MS kraj je jedním z těch tří regionů opravdu v hledáčku na národní úrovni, který si tu podporu zasluhuje," říká Marie Zezůlková z Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Evropa bere přechod od uhlí k nové ekonomice vážně. Mezi delegáty v Bruselu panuje u tohoto tématu velká shoda.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy