Moravskoslezský kraj vyjednává v Bruselu peníze určené pro regiony postižené těžbou

Peníze, které by měly pomoct přejít od uhlí k nové ekonomice a také proměnit náš region. Moravskoslezský kraj je intenzivně vyjednává nejen na státní, ale i na evropské úrovni. V Bruselu je náš region v poslední době výrazně vidět.

Část uhelných dolů je zavřena a další budou končit. Regionů, které jsou postižené důlní činností je v Evropě 41, mezi nimi i ten náš. Moravskoslezský kraj chce proto získat co největší část evropských peněz, které budou po roce 2021 vyčleněny ve speciálním fondu. "

My jezdíme na pravidelná setkání, která jsou každé tři měsíce v Bruselu," vysvětluje krajský zastupitel a zmocněnec Zdeněk Karásek (ANO). "Musíme mít lokty a musíme si v podstatě ty peníze vybojovat," dodává náměstek hejtmana Moravskoslezského kraj Jan Krkoška (ANO). Náš kraj se proto spojil s ústeckým a karlovarským a tvrdí, že všechny strategické projekty jsou připraveny. "My máme projekty, které už se nastartovaly. To je například vybudování vysokoškolských pracovišť. U nás je to například centrum enviromentálních a energetických technologií. Je důležité podchytit trendy, které v energetice máme," říká hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Další nosným tématem je vodík. Kraj ho chce ve velkém získávat z koksárenských plynů a využívat jako energetický zdroj. Peníze by měly jít i do projektu Pohornická krajina 2030. "My chceme opravdu změnit náš kraj v region, který bude bohatý pro život. Jsme velmi dobře připraveni pro změnu," potvrzuje Jan Krkoška.

Peníze pro náš region slíbila také vláda, Moravskoslezský kraj je dostane v programu Restart. "MS kraj je jedním z těch tří regionů opravdu v hledáčku na národní úrovni, který si tu podporu zasluhuje," říká Marie Zezůlková z Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Evropa bere přechod od uhlí k nové ekonomice vážně. Mezi delegáty v Bruselu panuje u tohoto tématu velká shoda.
POPELKA - Vánoční turné 2019 / muzikál na ledě

23.11. 14:00 - 17.11. 20:29
Celý MS kraj, Ostravar Aréna, Ostrava

Rozsvěcování stromečku s vánočním hodováním v Bašce

30.11. 14:00 - 17.11. 20:29
Celý MS kraj, Obecní úřad, Baška

PETR BENDE & BAND a vzácní hosté / Vánoční turné 2019

30.11. 19:00 - 17.11. 20:29
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Ledax Ostrava o.p.s.
Ostrava-město
od 30 000 Kč

Detail

HFG FINANCE s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Obaly Adamec a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků