Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tisíce dobrovolníků sázely stromy v Šilheřovicích, povedlo se obnovit 3,5 hektaru lesa

  • Celý MS kraj,

Přes 30 tisíc lidí Česka se zapojilo do akce za obnovu lesa. V MS kraji se sázelo v Černém lese v Šilheřovicích. Údajně 4 tisícovky dobrovolníků, kterým není lhostejná budoucnost přírody, pomáhaly s obnovou lesa, poničeného kůrovcem a suchem.

Lesy ČR pořádaly akci ve všech krajích země, výjimkou byla Praha. V MS kraji padl los na obnovu Černého lesa v Šilheřovicích. Ambasadorkou projektu se stala Adolfina Tačová, bývalá československá sportovní gymnastka a olympijská medailistka z LOH 1960 a 1964.

“Jsem ráda, že jsem tady, jsem nesmírně překvapená tím zájmem. Kolik lidí se akce zúčastnilo, včetně dětí, starších lidí, mám tady spoustu přátel. Šilheřovice jsou pro mě osobní záležitost, pocházím tady kousek z Petřkovice,” říká s úsměvem Adolfina Tačová, bývalá gymnastka a olympijská medailistka. 

Lesy MS kraje sužuje nejen kůrovec, ale i sucho a václavka. Postižené jsou tak  starší smrkové porosty, desetileté stromy a jasany. Také proto se sází lesy smíšené, u kterých je předpoklad, že budou odolnější vůči klimatickým výkyvům.
“Sadíme smíšené porosty, mix pěti dřevin - dub, buk, javor, lípu a habr. Cílem akce je především ukázat veřejnosti, že lesnictví je i na odborné úrovni, proto se každé skupině na začátku vysvětluje, jakým způsobem kde a co sadíme. ” doplnil zástupce Lesů ČR. V Šilheřovicích bylo pro sázení vytipováno devět lokalit, na kterých lidé s pomocí speciálního nástroje, kterému se říká sekeromotyka, vysázeli 35 tisíc sazenic. Lesy ČR tak v MS kraji obnovily 3,5 ha lesa.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy