LÉTA BĚŽÍ: Konference "Máme jiné dítě, nechceme jiný život"

Moravskoslezský kraj inicioval konferenci Máme jiné dítě, nechceme jiný život. Na ní se účastníci mimo jiné dozvěděli o novém výkonu intenzivní neurorehabilitace určeného pro děti s mozkovou obrnou. Ten v Česku dosud chyběl.

Skvělá zpráva pro tisíce rodičů dětí s neurologickým postižením. Od ledna příštího roku budou mít jejich děti nárok na dva 28 denní cykly intenzivní terapie ročně. Peníze na ni dosud sháněli těžce, třeba sbíráním víček. "Pokud ta léčba bude mít efekt, což se posuzuje před léčbou a po léčbě, tak potom těch cyklů může být samozřejmě víc," vysvětluje Jan Michálek, ředitel odboru přímo řízených organizací z Ministerstva zdravotnictví České republiky. "Já to beru jako obrovský úspěch, protože přece jen ta intenzivní neurorehabilitace a péče měsíc dvakrát do roka dá tomu dítěti moc. Dosud si to museli rodiče hradit. Ta normální péče neměla takové výsledky jako ta intenzivní," dodává lékař Zdeněk Machálek.

Konference je výjimečný pilotní projekt Moravskoslezského kraje. Na jedné půdě se totiž potkali zástupci ministerstva školství, zdravotnictví i sociálních věci, zástupci krajského úřadu, ale hlavně i samotní rodiče, kteří mohli se všemi zástupci těchto institucí diskutovat. "Začali jsme hovořit o věcech, které ty rodiny trápí," potvrzuje náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Navrátil (KDU-ČSL).

Další dobrou zprávou, která na konferenci zazněla, byl vznik Centra provázení. Ta zatím fungují v Praze, Hradci Králové a v Brně. Nové vznikne ve fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě a bude provázet rodiny s dětmi se závažnou diagnózou. "Snažíme se být právě ti na začátku, kteří podporují ty rodiče, protože v každé nemocnici je řada specialistů a odborníků, kteří zachraňují životy dětem, ale do této doby tam nebyl nikdo, kdo by se věnoval rodičům, když čekají třeba na tu špatnou zprávu, kterou je každé sdělení diagnózy," vysvětluje metodička Centra provázení Petra Tomalová.

Budoucí vznik centra provázení v Moravskoslezském kraji oceňují i rodiče, kteří složitou zkušeností sami prošli.
Listopad v souvislostech / přednáška

Zítra 17:00 - 12.11. 16:57
Celý MS kraj, Obecní úřad, Baška

Den Poezie na téma Otevřete oči!

14.11. 16:00 - 12.11. 16:57
Celý MS kraj, Knihovna, Baška

POPELKA - Vánoční turné 2019 / muzikál na ledě

23.11. 14:00 - 12.11. 16:57
Celý MS kraj, Ostravar Aréna, Ostrava

Ledax Ostrava o.p.s.
Ostrava-město
od 30 000 Kč

Detail

HFG FINANCE s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Obaly Adamec a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků