Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Hybridní fotovoltaický systém: chytré řešení jak hospodařit s energiemi

  • Celý MS kraj,

Zdá se vám plánování výroby energií podle počasí jako nemožné? Opak je pravdou. Umí to prediktivní řídící systém, který používá společnost Adler v Ostravě-Kunčičkách.

Ještě před nedávnem si Adler haly vytápěl pomocí plynových sahar a elektřinu odebíral prostřednictvím dodavatele. Odborníci ze společnosti YOUNG4ENERGY přišli s nápadem, jak efektivněji skladové prostory vytápět a zároveň si vyrábět vlastní elektřinu, se kterou ještě navíc může firma chytře hospodařit. Dovoluje to unikátní hybridní fotovoltaický systém s akumulací do baterií.  “Implementovali jsme tady dvě kogenerační jednotky, které vyrábějí současně teplo a zejména bonusem je elektřina. Ke kogeneračním jednotkám se dostavěl fotovoltaický systém, který je zajímavý tím, že má i fasádní kolmé panely, bateriový systém pro nabíjení elektomobilů a chytrý řídící systém” upřesnil Roman Mendrygal, senior konzultant YOUNG4ENERGY.

Odborníci využívají pro efektivní hospodaření s energiemi prediktivní řídící systém. Sledují vývoj počasí a podle toho plánují výrobu energií a její akumulaci. Logistické  centrum tak má zajištěný neomezený provoz, a to i na překonání případného blackoutu sítě.  

“Na střeše máme asi 1000 panelů s ročním výkonem 300 MWh, což je roční spotřeba tohoto areálu. Tím se stáváme soběstačnými ve výrobě a spotřebě elektrické energie v tomto areálu. Hledali jsme způsoby jak snížit svoji uhlíkovou stopu. V rámci projektu jsme hledali čím bychom mohli výrazně tuhle stopu snížit a vedle toho jsme hledali, jak zabezpečit funkčnost a provozuschopnost skladu v případě výpadku,” uvedl Radek Veselý, statutární ředitel spol. Adler Czech.

Unikátní hybridní systém zabezpečí i nabíjení vysokozdvižných vozíků a elektromobilu. Projekt podpořil Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 10 miliony korun. “Podporujeme čistou energetiku, která poskytuje úspory. Pokud by takto k tomu přistupovaly všechny firmy a využily by tento systém a podporu, kterou poskytuje náš resort, tak je to přesně ta cesta, která by do budoucna měla dláždit náš průmysl,” řekl Karel Havlíček (nestr. za ANO), vícepremiér a ministr průmyslu a obchodu.

MS kraj se dlouhodobě potýká se špatnou kvalitou ovzduší. Opakovaně se vyhodnocuje vývoj podílu znečišťovatelů a na základě vědeckých poznatků se hledají cesty k zlepšení ovzduší. “Poslední statistika podložená vědecky hovoří o tom, že 30 procent znečištění tvoří lokální topeniště, 20ti procenty se na znečištění ovzduší podílí doprava, 10% znečištění tvoří průmysl a 40% je import z Polska. A pokud by průmysl používal nové technologie, které tady máme k dispozici, tak se ty věci dají výrazně zlepšit,” zhodnotil Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje. 

Společnost Adler díky unikátnímu hybridnímu fotovoltaickému systému výrazně  snížila svoji uhlíkovou stopu. Při plném výkonu vyrábí tolik elektřiny, že by mohla zásobovat 100 rodinných domů.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy