Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obálka v ledničce, která může zachránit život. MS kraj ji chce rozšířit mezi všechny seniory

Více než 60 tisíc seniorů v Moravskoslezském kraji získá obálku, kterou spolu s osobními údaji vloží o lednice. Díky samolepce záchranáři v život ohrožujících situacích obálku vyjmou a dozví se důležité informace. Projekt nese název IN.F.Obálka, tedy "INformace jako Forma Ochrany."

„Chceme posílit bezpečí seniorů v našem kraji a zároveň usnadnit práci záchranářům. V plastové obálce bude informace o zdravotním stavu, užívaných lécích, ale také kontakty na blízké. Takže pokud se stane, že bude babička nebo dědeček v bezvědomí, důležité informace budou okamžitě po ruce,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil a vysvětlil, že kromě obálky s dotazníkem k vyplnění dostanou senioři také speciální samolepku nebo magnet, podle kterého záchranáři poznají, že je obálka v lednici připravena. Samolepka bude umístěna na lednici nebo na dveře z vnitřní strany bytu. 

O IN.F.Obálkách jsou informovány všechny složky záchranného systému, jejich zástupci pomáhali určit jejich podobu a obsah. „Tento projekt Moravskoslezského kraje samozřejmě vítáme. Nejsou výjimkou situace, kdy naši zdravotníci přijedou k zásahu a o dotyčném nevědí nic. Teď, když uvidíme samolepku IN.F.Obálka, bude stačit sáhnout do lednice. Informace o lécích, které pacient bere, o alergiích, kterými trpí nebo jakékoliv další upozornění, nám pomohou určit nejvhodnější způsob ošetření,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř.

Při přípravě projektu byly osloveny obce v regionu, které budou pomáhat s distribucí obálek. V první vlně si o obálku řeklo skoro 30 obcí pro 35 tisíc seniorů, tyto obce dostanou obálky v první polovině prosince. Celkem ovšem bude připraveno 61 tisíc kusů, obce si ve druhé vlně o obálky budou moci žádat ještě do konce roku. „Část obálek rozdělíme také do našich Senior Pointů. Na každé pobočce bude nejpozději od začátku ledna připraveno 500 obálek. Jejich použití je velmi jednoduché. Senioři vyplní podle přiložených pokynů jednoduchý formulář, vloží ho do speciální plastové obálky, pak dají obálku do ledničky, nejlépe do vnitřní přihrádky dveří. Pak samolepkou označí dveře lednice nebo dveře z vnitřní strany bytu, tak budou záchranáři vědět, že je pro ně IN.F.Obálka v ledničce připravená,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jiří Navrátil s tím, že lednice je univerzální, dobře rozpoznatelné místo pro záchranáře, které se osvědčilo i v jiných regionech. Navíc v případě požárů vydrží informace v obálce v lednici nejdéle neporušené. Celý projekt bude stát 1,35 milionu korun, 70% nákladů pokryje státní dotace Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, zbytek zaplatí kraj ze svého rozpočtu. IN.F.Obálka bude obsahovat plastovou obálku, formulář k vyplnění, informační leták s návodem vyplnění a informační samolepku nebo magnetku na lednici.
Titanic / komedie Divadla Kalich

27.10. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

The Backwards: World Beatles Show / koncert

20.11. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Vánoční koncerty Miroslava Beinhauera

13.12. 17:00
Celý MS kraj, Zámek Hradec nad Moravicí - Velká dvorana

Senar Camci - pracoviště Hranice

od 17 800 Kč/měsíc

Detail

SISUP GROUP s.r.o. - pracoviště Brandýs nad Labem

od 16 100 do 17 000 Kč/měsíc

Detail

PRAVORTOS s.r.o. - Radonice

od 16 000 do 16 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Japonské dny v Ostravě

Více PR článků